Logo školy

Ocenění společnosti Scio

Vzděláváme pro udržitelný rozvoj

 TOPlist

 CNW:Counter

 

Poslední aktualizace provedena

24. 4, 2016

Optimalizováno pro rozlišení obrazovky 1024 x 768 bodů.


Základní škola Čechtice, okres Benešov

Na Lázni 335, 257 65  Čechtice

Škola očima žákůLeden 2017
Příspěvky do Čechtických novin

Prosinec 2016
Příspěvky do Čechtických novin

Listopad 2016
Příspěvky do Čechtických novin

Říjen 2016
Příspěvky do Čechtických novin

Září 2016
Příspěvky do Čechtických novin

Prázdniny 2016
Příspěvky do Čechtických novin

Červen 2016
Příspěvky do Čechtických novin

Květen 2016
Příspěvky do Čechtických novin

Duben 2016
Příspěvky do Čechtických novin

Březen 2016
Příspěvky do Čechtických novin

Únor 2016
Příspěvky do Čechtických novin

Leden 2016
Příspěvky do Čechtických novin

Prosinec 2015
Příspěvky do Čechtických novin

Listopad 2015
Příspěvky do Čechtických novin

Říjen 2015
Příspěvky do Čechtických novin

Září 2015
Příspěvky do Čechtických novin

Červenec a srpen 2015
Příspěvky do Čechtických novin

Lip Dub ZŠ Čechtice


Červen 2015
Příspěvky do Čechtických novin

Šaty Žofie Chotkové - přednáška
Keblováci a MDD


Květen 2015

Příspěvky žáků do Čechtických novin


Duben 2015

Příspěvky žáků do Čechtických novinBřezen 2015

Víčko k víčku  pro Mišičku

Děti z naší školy se rozhodly uspořádat jednorázovou sbírku plastových víček na podporu vážně nemocné Michaelky Zahradníkové. Holčička má od narození neznámou nemoc připomínající dětskou obrnu. Víčka je možné přinášet kdykoliv od 15. 3. 2015 do konce dubna do ZŠ Čechtice, kde bude ve vestibulu umístěn sběrný box. Věříme, že se do akce zapojí co nejvíce dobrých lidí s úmyslem alespoň trochu ulehčit osud malé holčičce a jejím rodičům. Akce je o to krásnější, že ji vymyslely samy děti z 5. třídy a k nim se připojila celá škola. O Michaelce se můžete dozvědět více na

www.michalka-dmo.webnode.cz

Příspěvky do Čechtických novin čtěte zde

Únor 2015
čtěte zde

Leden 2015
čtěte zde

Prosinec 2014
čtěte zde

Listopad 2014
čtěte zde

Říjen 2014
čtěte zde

Září 2014
čtěte zde

Červen 2014 ve škole


Květen ve škole
čtěte zde


Duben ve škole
čtěte zdeBřezen 2014 be škole
čtěte zde
Únor 2014 ve škole
čtěte zde


Prosinec 2013 a leden 2014 ve škole

Taneční výchova, Mikuláš a adventní doba, anglický týdenZáří a říjen 2013 ve škole
čtěte zdeNový školní rok 2013/2014 začíná
abeb konec rodinné konverzace "Co bylo dnes ve škole?" "Nic."

čtěte zdeČerven 2013 ve škole
čtěte zde

Květen 2013 ve škole
čtěte zde

Duben 2013 ve škole
čtěte zde

Jaro ve škole - březen a duben 2013
čtěte zdeJak probíhal leden 2013 ve škole?
čtěte zde

Zakončení 1. pololetí školního roku 2012/2013
čtěte zde

Leden 2013 ve škole
čtěte zdeŘíjen, listopad a prosinec 2012 ve škole

čtěte zde
Podzim 2012 ve škole

čtěte zde

Obsah:
Počítačové soutěže
Evropská unie a my
Dny otevřených dveří 2012


Videoklip ze zápisu do 1. třídy
 26. 1. 2012
Režie a zpracování: David Vošický


Školní okénko
Webové stránky žáků

© Jiří Nenáhlo, David Vošický, 2011

Podzim 2011 ve škole
Září a říjen 2011Prosinec ve škole

Prosinec 2010


Co se děje ve škole

Listopad 2010

 


Projektový den

a

výchovný koncert

1. 10. 2010


 

První školní den

2010/2011

 


Devítka se loučí

Stáhněte si zde ve formátu pdf

Divadelní klub 25. 5. 2010

Stáhněte si zde ve formátu pdf

 


 

Branný den – 30. 4. 2010 – očima deváťáků

 

Stáhněte si zde ve formátu pdf

 

Botanická zahrada - Praha

 

Dne 13. 4. 2010 jsme se vydali na výlet s Divadelním klubem. Nejprve jsme jeli do Divadla U Hasičů na představení Kráska a netvor. Druhá zastávka byla v Botanické zahradě ve skleníku Fata Morgana. Byly zde různé druhy motýlů, kteří mezi námi při prohlídce poletovali nebo seděli na květinách. Dále byly k vidění akvarijní rybičky a žáby. A samozřejmě různé druhy rostlin, o kterých jsme se od paní průvodkyně dozvěděli spoustu zajímavých informací. Tento výlet byl velice pěkný a naučný.

( M. Ptáčková, M. Mojžíšová 8. třída)


 

Karlovarský skřivánek

 

Dne 19. 2. 2010 se několik žáků z naší školy vydalo do Mělníka na krajské kolo soutěže v sólovém zpěvu Karlovarský skřivánek. Soutěž probíhala ve třech kategoriích. Každý zúčastněný musel zazpívat několik písní před odbornou porotou.

            Naši školu reprezentovali tito žáci: Veronika Holejšovská ze 3. třídy, Kamila Růžková a Matyáš Vesecký z 8. třídy a Kateřina Keharová z 9. třídy. Spolu s námi jela Ludmila Holejšovská, z gymnázia Vlašim, Eliška Průšová ze ZŠ Sídliště a ze ZŠ Zdislavice Vojtěch Kot, který nás doprovázel na bonga. Pomocnou ruku nám dávala paní učitelka Dana Vesecká a někteří naši rodiče.

            Naše škola byla úspěšná. Vynikajícího úspěchu dosáhli 2 žáci naší školy. V kategorii B se na 3. místě umístil Matyáš Vesecký a v kategorii C se na 2. místě umístila Kateřina Keharová.

Doufejme, že některým žákům naší školy přinesou další ročníky Karlovarského skřivánka také úspěchy, radost a poučení jako nám.

Skauti Čechtice

 

Je to tomu už devět let, co byl založen skautský oddíl „Bobři Čechtice“. Byl to návrh Ládi Slunečka z Jeníkova. V roce 2001 vznikla družina s 16 dětmi. Členové se scházeli v pátek po škole.

Dnes je ve družině 5 SKAUTŮ a 1 ROWER. Vedoucí pan Pavel Kočí je skautem už od roku 1945. Dlouhodobými členy jsou bratři Kosovi, Šandovi a Jiří Kletečka. Složili si i vlastní pokřik:

„Bobří hrad a bobří hráz,

neroztrhne žádný mráz.

Chcem být svorni velice,

Skauti, Bobři Čechtice.“

Asi před čtyřmi lety si postavili zálesáckou chatičku OLŠOVKU, kde prokázali své pracovní zkušenosti. Na podzim roku 2009 zde složili dva nejmladší skauti skautský slib za přítomnosti rodičů. V roce 2010 začíná výchovný program podle novelizovaných skautských stezek, které navazují na dlouholeté tradice a přihlížejí ke změnám ve společnosti a v technické úrovni informačních prostředků. Mezi základní priority patří povinnost k sobě, vlasti a bližním. Je zde také rozvíjena všestrannost, zručnost a láska k přírodě, což přispěje i k jejich kvalitnímu budoucímu životu.                                                            

Skauti jsou rozděleni podle věku do určitých kategorií: 

                   6–10 let-> VLČATA/SVĚTLUŠKY

                  11–15 let-> SKAUTI/SKAUTKY

                  15 let-> ROWEŘI/RAWGERS

Každý rok na začátku prázdnin jezdí na tábor do Měsíčního údolí. Na kolech podnikají zajímavé a naučné výlety po okolí s cílem poznávat přírodu a historii Podblanicka. Během pobytu na táboře ujedou asi 120–160 km.

Chlapci by mezi sebou rádi přivítali nové členy, už od 7 let, aby tak mohla vzniknout další družina VLČAT.

 

 (Michaela Kletečková, 8. třída)

 

 


 

 

Karlovarský skřivánek 2010 očima vyučující

 

Žáci ze ZŠ Čechtice se již potřetí zúčastnili pěvecké soutěže Karlovarský skřivánek. Tato soutěž je určena pro pěvecky nadané žáky ve věku od 6 do 16 let.

Vyhlašovatelem soutěže je Mezinárodní pěvecké centrum Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V Karlových Varech se každoročně koná i celostátní finále soutěže.

Krajského kola v Mělníce se zúčastnili naši žáci Veronika Holejšovská, Kateřina Keharová, Kamila Růžková a Matyáš Vesecký. Postup do celostátního finále si vyzpívala Kateřina Keharová, která skončila na 2. místě v kategorii, kde soutěží žáci studující zpěv. Další postupové místo získal Matyáš Vesecký. Bylo to 3. místo v kategorii žáků, kteří zpěv nestudují.

Celostátní kolo se konalo 23. a 24. března v Karlových Varech. V krásném sále karlovarské ZUŠ se představilo dalších téměř 60 mladých zpěváků z celé ČR. Jejich výkony hodnotila odborná porota složená z pedagogů konzervatoří a profesionálních zpěváků.

Vystoupení před těmito osobnostmi se nejlépe zdařilo Matyáši Veseckému, který získal krásné třetí místo i v celostátním finále. Matyáš zazpíval lidovou píseň Hruška od skupiny Čechomor a píseň Možná od skupiny Chinaski. Na podiu se představil s vlastním doprovodem na kytaru a s rytmickou podporou, kterou zajistil Vojtěch Kot ze ZŠ Zdislavice.

Co popřát našim mladým zpěvákům? Hodně dalšího elánu spolu s radostí z hudby a málo trémy.

 

Mgr. Dana Vesecká


 

Bludiště z pohledu soutěžících

 

V pondělí 15. 2. 2010 čekal na čtyři zvolené žáky deváté třídy těžký úkol. Soutěžit v Bludišti v Ostravě proti družstvu ze Štěpánkovic. Mezi soutěžící patřili: David Cettl, Mirek Pitrák, Katka Turková a Iveta Filipová. Byli jsme vybráni žáky naší třídy.

Po příjezdu do studia si nás vzala kostymérka a kosmetička do parády. Oblékly nás do soutěžních dresů a nalíčily. Poté nám jedna z instruktorek vysvětlila pravidla hry a mohlo se jít do studia, kde jsme se seznámili s účinkujícími pořadu. Všichni jsme byli nervózní, ale když do studia přišli i naši fanoušci, nervozita opadla a my se začali na soutěž těšit.

Naším nejlepším zážitkem bylo to, že i když jsme prohráli soutěž o lehčí témata, dokázali jsme na otázky týkající se „zemí a oceánů“ odpovědět vždy správně a získat tak bodový náskok nad druhým družstvem. Byli jsme pochváleni moderátorem a to nám trošku zvedlo sebevědomí. Bohužel ne na dlouho! Poté nás soupeř dohnal a na konci díky zodpovězené hlavní tajence porazil.

Mrzelo nás to, ale jsme rádi, že jsme si odvezli krásná trička s logem Bludiště a spoustu zážitků na celý život. Jen málokdo si může soutěž vyzkoušet a nám se to povedlo. Tímto bychom také chtěli poděkovat paní ředitelce, že nás do soutěže přihlásila a díky ní máme nejen my, ale i celá třída mnoho vzpomínek. Také chceme poděkovat paní učitelce Málkové za doprovod a panu Dvořákovi za odvoz.

 

(Kateřina Turková, Iveta Filipová, 9. třída)


 

Bludiště z pohledu Jiřího Balka a Tomáše Oulického

si stáhněte zde.


Zápis do první třídy

I letos, 4. 2. 2010, se konal zápis do první třídy. Tentokrát na téma „ Broučkovo dobrodružství“. Děti s rodiči začaly do přízemí školy chodit ve 12:00 a postupně docházely až do 16:30. Nejprve absolvovaly „hmyzí“ disciplíny. Naše berušky ze 7., 8. a 9. třídy se jich ujaly a na koloběžkách je odvezly do tělocvičny. Zde museli budoucí prvňáčci prokázat své znalosti v přírodovědě a tělesné výchově. Například váleli koule jako chrobák, plazili se jako hlemýžď či chytali mouchy jako pavouk. Potom odešli do třídy za paní učitelkou. Zde museli doručit důležité dopisy získané v tělocvičně a prokázat znalosti – počítali, malovali, říkali básničku.  Po splnění úkolů se děti vrátily zpět k rodičům. Již teď se těší na 1. září, kdy přijdou do školy jako opravdoví školáci.

                        

 (Š. Vlachová, L. Vítová, M. Vacek, 8. třída


Demosthenes

 

V pondělí 1. 2. 2010 jsem vyrazila se svým dědou do Čáslavi. Ptáte se, co jsme tam dělali? Odpověď je jednoduchá. Byli jsme na řečnické soutěži Mladý Demosthenes. Když jsme dorazili do Čáslavi a zamířili na tamější gymnázium, měla jsem takový divný pocit. Divný, ale přitom krásný. Na gymnáziu jsem nikoho neznala. Bylo to pro mě úplně nové místo s novými milými lidmi. Gymnázium bylo veliké a nám nezbývalo nic jiného než vyběhnout schody až do malého podkrovního pokojíku. Tam jsme se posadili. Úderem desáté hodiny všechno začalo. Vešla porota a paní Adámková všechny mile přivítala. Po přivítání jsme se představovali, rozcvičovali na jazykolamech a povídali si, co o nás prozradí postoj našeho těla. Když jsme měli tohle všecko úspěšně za sebou, měla jsem už jen ten krásný pocit. Dostali jsme 5 minut, abychom si text procvičili. Po 5 minutách jsme se zase všichni sešli. Po chvilce zaznělo mé jméno. S úsměvem jsem si stoupla před porotu a začala mluvit. Když jsme to všichni měli za sebou, porota odešla, aby se poradila. Po půl hodině se odevřely dveře. Vešla porota. Bez velkého napínání oznámila výsledky. Byla jsem druhá! Celý den se mi moc líbil. Nešlo o to vyhrát. Chtěla jsem si poměřit své schopnosti s ostatními. Příští rok určitě pojedu znovu.

 

(Andrea Korbelová, 8. třída)

Jak vidím svět já, Andrea Korbelová

(soutěžní báseň)

 

Když se řekne slovo svět, každému se vybaví něco jiného. Mně se vybaví tohle:

 

Proč žijeme zrovna tady,

kde lidé umírají hlady?

Proč jsou bezdomovci zmrzlí,

každou chvíli někde mrtví?

 

Proč tu není práce dost

všem lidičkám pro radost?

Aby mohli šťastně žít

a rodiny uživit.

 

Proč alkohol pijí rádi,

i ti moji kamarádi?

Proč tak s pitím riskují

a život si tím zkracují?

 

Proč je všude násilí,

což jsou všichni zvlčilí?

Proč spousta lidí kouří,

proti všemu se jen bouří?

 

Proč drogy si píchají

a samé války vznikají?

Vždyť na naše zemička

malinká je kulička.

 

K lásce byla stvořena,

teď je zbraněmi mořena.

Má ten život „ňáké“ klady,

nebo jenom samé vady?

 

Kdo z vás mi na to odpoví,

proč je ten svět takový?

Pro děti bychom ho měli zachovat

a ne v popelu pochovat.

 


Koníček z pohledu deváťáka

 

Bláznivý svět

 

Každý má nějaký koníček. Něco, co dělá rád. Já ráda kreslím. Je jedno co, vždy mě něco napadne. Stačí si jen sednout ke stolu, vzít si papír a obyčejnou tužku, na chvíli se zamyslet a pak to jde samo. Tužka se ladně rozběhne po papíře a zanechává za sebou jemné šedivé čáry. Při zvuku tahů po papíře jakoby všechno najednou ožilo. Všechny pastelky vyskočí z krabiček a dychtivě čekají, až některou budu potřebovat. Většina z nich má zlomené tuhy. Kde mám ořezávátko? Nikdy ho nemůžu najít. Většinou se schovává pod stolem nebo někde v rohu, kde je tma a není vidět. Zatímco já kreslím dál, všechny pastelky vesele tančí po stole. Dokonce i Arnold, dřevěný panák, kterého jsem dostala minulý rok k Vánocům a který slouží jako pomůcka na kreslení při studii lidského těla, seskočil z poličky a protahuje si svoje dřevěné nohy. Na zemi se líně povaluje spousta zmuchlaných papírů s nepovedenými náčrtky. Nejsou schopné se pohnout a samy naskákat do koše. Teď už zbývají jen poslední malé úpravy a obrázek bude hotový. Rychle ke mně přispěchá guma. Je už trochu stará, špinavá a propíchaná od kružítka, ale stále věrná a ochotná vygumovat to, co se nepovedlo. A je hotovo. S úsměvem na rtech si prohlížím svůj obrázek. Všechny pastelky rázem upadnou do stavu nehybnosti jako předtím. Kouzlo je pryč a všechny moje věci se povalují po celém stole. A ten nepořádek kolem budu muset uklidit já. Je to bláznivý svět. Svět, který mám ráda.

 (Aneta Boudníková, 9. třída)

Já a rybaření

 

Vzhledem k tomu, že mě vždy zajímala příroda a zvířata, stalo se mým největším koníčkem rybaření. Občas jsem chytil nějakou rybičku v potoce před domem a vždy jsem se zajímal, jaký je to druh. Vždy mě ryby zajímaly. Asi před třemi lety k nám přijel na návštěvu známý, který je také rybář, a nabídl mi: „Nechceš chodit do rybářského kroužku v Hulicích?“ „Chci a moc,“ ihned jsem zajásal radostí. Od té doby jsem pravidelně navštěvoval tento kroužek. Vedoucí nám vždy ochotně pomáhají a vysvětlují vše o rybaření. Nejkrásnější chvíle jsou při chytání ryb na břehu rybníka. Všichni rybáři si spolu pohovoří a občas uloví i nějakou rybu. Když je malá, rádi ji pustí zpět do rybníka. Každoročně jezdíme na rybářský tábor, na který se moc těšíme. Je pouze škoda, že se rybaření letos věnuji pouze o víkendech, protože máme během týdne téměř každý den odpolední vyučování.

 

(Filip Černota, 9. třída)

Já a hra na klavír

 Mým nejoblíbenějším koníčkem je hra na klavír, protože na něj hraji už několik let a stále mě to baví. Otázkou ale je, jestli to ještě baví klavír. Neustále mi posluhovat a nechávat mě, abych si na něj hrála. Klavír možná ani není rád, že na něj pořád hraji a moje brnkání mu může přijít falešné. Třeba si i pro sebe říká a přeje si: „Kéž by už na mě nehrála, vždyť ty písničky nejsou ani hezké, natož správně zahrané. Kvůli ní mě teď bolí hlava, dokonce jsem z ní úplně ohluchl a skoro nevidím.“ Také třeba tajně plánuje útěk, nelíbí se mu u mě natolik, že chce uprchnout a vzít mi i všechny noty pro případ, že bych ho chytila. Občas, když už v noci ležím v posteli, tak slýchávám tiché, ale moc hezké hraní. To si klavír hraje sám pro sebe moje písničky, které na něj často hraji. Takže to se mnou třeba není tak hrozné, jak si myslím. Třeba je rád, že mu hraji a moje písničky se mu líbí. Možná mi tím naznačuje, že je rád, že mě má. Já jsem také ráda.

(Iveta Filipová, 9. třída)

 

Já a fotbal

 V této práci bych vás měl seznámit s mým největším koníčkem. Nejdříve jsem se musel zeptat sám sebe. Co mě nejvíce baví? Je to fotbal. Již mnoho let jsem členem čechtického fotbalového týmu. V současnosti hraji za starší žáky. Většinou mě trenér staví do středu zálohy. Po podzimní části zaujímáme střed tabulky. Ze začátku se nám moc nedařilo, zbytečně jsme prohráli dvě utkání. Zápas od zápasu se náš tým zlepšoval a v posledním utkání jsme porazili Vlašim. V tomto střetnutí vstřelil rozhodující branku Martin Šanda. I v zimních měsících máme tréninky. Každou sobotu se scházíme ve školní tělocvičně. Většinou se dostaví okolo deseti hráčů. Doufám, že se nám v jarní části bude dařit lépe.
 

(Ondřej Lučan, 9. třída)


 

Vánoce očima žáků

Vánoce jsou nekrásnější svátky roku a každý je vnímá jinak. Malé děti, které věří na Ježíška, se těší na dárky, které najdou pod stromečkem. Dárky rády rozbalují i větší děti, mají z nich určitě radost, ale možná ještě větší mají z toho, že si užijí 14 dní volna, protože jsou vánoční prázdniny. Mohou si déle přispat a odpočinout si od školy. Navštěvují se s kamarády a svůj volný čas tráví sledováním televize, sportem nebo u počítače. Je to i doba, kdy většina lidí nechodí do práce, a tak se rodiny navzájem navštěvují, protože během roku jim na to nezbývá moc času.

 (P. Nováková, 8. třída)

 Mým letošním vánočním přáním byl teriér. Štědrý den nastal a rozbalili jsme si dárky. Pejska jsem bohužel nedostala. Naopak potěšením bylo, že jsem dostala UV lampu na nehty plus příslušenství. Takové nehtové studio. Hlavní přístroj je UV lampa na nehty, můžeme ji přirovnat k doupěti nebo tunelu na dálnici. Má oválný tvar, uvnitř trouby jsou čtyři malé zářivky, které vydávají modré světlo. K této troubě byly zároveň přibaleny umělé nehty, gely, lepidlo, pilníky. Já a mamka jsme byly zvědavé a netrpělivé. Hned druhý den jsme se pustily do práce. Nastudovala jsem si postup na internetu a mamka se stala, dá se říci, pokusným králíkem.  Dílo se mi poprvé celkem podařilo, ale mám stále co vylepšovat. Když se zamyslím nad letošními Vánocemi, tak se celkem podařily. Užili jsme si všichni pohromadě klidu a pohody. A štěňátko? Třeba příští rok ho Ježíšek přibalí.

  ( E. Pitráková 6. třída)

 

Od mala jsem měla ráda plyšáky. Letos o Vánocích jsem ale už žádnou plyšovou hračku nečekala. Doma pod stromečkem opravdu nebyla, ale u babičky z jednoho „měkkého“ dárku nakonec vykoukl plyšový dráček. Dráček je vysoký asi 20 cm. Je téměř celý zelený, jen ostny na ocásku a na hlavě jsou žluté. Má malé ruce a nohy, velké hnědé oči a kolem nich bílé skvrny. Uši jsou ve tvaru srdíčka a křídla připomínají trojúhelník. Dráček není jen obyčejná plyšová hračka na mazlení, ale umí i mluvit. Když mu zmáčknu levou nožičku, říká: „Chci se k tobě tulit! Mám Tě moc rád! Pojď ke mně! Jsem tvůj miláček!“ Z dárku jsem měla velkou radost proto, že ráda čtu fantastické knížky o nadpřirozených bytostech a přesně takto si vhodné dárečky představuji.

 (B. Fialková 6. třída)

 

Jako „osmák“ si Vánoce představuji jako svátky klidu, lásky a míru. O Vánocích by nikdo neměl být sám, ani se hádat, rozcházet nebo rozvádět. Jelikož jsou to posvátné chvíle, které se neopakují jen tak každý den, měly by se užívat naplno. Na vánočních svátcích se mi nejvíce líbí atmosféra. Určitě každý s rodiči nebo s babičkou a dědou odléval olovo, krájel jablka, posílal lodičky po vodě nebo stavěl sněhuláka. Vůně vánočního cukroví a vánočky jistě lákala děti všeho věku. Štědrý den je určitě nejlepší den v roce. Každý se těší, co dostane od Ježíška. Nezáleží na věkové kategorii, protože i velcí se dokážou radovat z maličkostí. Jakmile zazvoní dlouho očekávaný zvoneček, všichni se „nahrnou“ k rozsvícenému stromečku, začnou rozbalovat dárky. Mohu říci, že je to ten nejúžasnější pocit. Vidět každého z rodiny nebo blízkých s úsměvem na tváři! To je snad nejhezčí dárek na celých Vánocích. Co víc si můžu přát?

(M. Kletečková, 8. třída)

 

Letošní Vánoce jsem si moc užila. Líbilo se mi na nich to, že se sešla celá rodina a také, že byl Štědrý den veselý a podařený. Však nejvíce jsem se těšila na jeden dárek, a to na knihu Rozbřesk od spisovatelky Stephenie Meyerové. Od této autorky jsem již přečetla tři knihy a tato byla poslední, kterou jsem ještě neměla. Chtěla jsem ji proto, že se mi líbí její děj. Ale myslím, že Vánoce nejsou jen o dárcích. Hlavně že se sejde celá rodina a tráví společně každou chvilku! Proto jsou Vánoce mým nejoblíbenějším svátkem v celém roce.

 (M. Ptáčková, 8. třída)

   

Myslíte si, že Vánoce prožívá každý člověk stejně? Určitě ne. Největší kouzlo mají hlavně pro malé děti. Nemohou se už dočkat, až nastane očekávaný den. Celý rok se těší na Ježíška a vše skončí během jednoho dne. Tuto radost a nedočkavost si určitě zažil každý z nás, když byl ještě malý. I když já už si Vánoce neužívám tak hodně jako dřív. Přijde mi to takové obyčejné. Přesto se ale snažím si Vánoce užívat co nejlépe. Myslíte, že každý si užívá Vánoce podle svého? Nebo mu jde jen o dárky? O to, aby dostal ten nejdražší a nejlepší? Myslím, že toto je hodně o lidech. Každý jsme jiný. Přesto bychom měli alespoň o Vánocích být hodní a pomáhat rodičům. Myslím si, že v deváté třídě se žáci těšili hlavně na prázdniny a volno. 

                                                                                                     (M. Vošická, 9. třída)

 

Vánoce jsou nejkrásnějšími svátky roku a každý je vnímá jinak. Mnozí je i různě prožívají. Někteří jezdí na hory či na dovolené do exotických zemí, ale většina z nás tráví Vánoce doma v kruhu rodiny. Již v době adventní vrcholí veškeré vánoční přípravy. Úklid celého bytu či cukroví a shon při shánění vánočních dárků. Ze všech stran se ozývají vánoční koledy, které navozují tu pravou vánoční atmosféru. V mnoha rodinách se den před Štědrým dnem zhotovuje bramborový salát, obaluje se kapr a chystají se další dobroty na štědrovečerní stůl. Malé děti, které věří na Ježíška, pospíchají, aby co nejrychleji snědly večeři. Nemohou se totiž dočkat okamžiku,  kdy si rozbalí dárky, které jim Ježíšek nechal pod stromečkem. Dárky rády rozbalují i větší děti, zcela určitě z nich mají radost. Hlavně pokud najdou to, co si přály. Rády ale dávají dárky rodičům, sourozencům i kamarádům a těší je, když jim udělají radost. Podle mě ale mají možná větší radost z toho, že si užijí skoro dva týdny volna a odpočinku, protože jsou vánoční prázdniny. Všechno ale jednou končí, i prázdniny. V jejich posledních dnech nezbývá žákům nic jiného, než vyndat učebnice, sešity a začít se zase připravovat na vyučování.

 

 (P. Novák, 9. třída)

 


 

Výlet do Tábora

Dne 4. 11. 2009 se žáci šesté a osmé třídy v rámci projektu Hudba kolem nás zúčastnili koncertu, který se konal v Divadle Oskara Nedbala v Táboře pod vedením paní učitelky D. Vesecké a D. Žákové.

Jako první se nám představila skupina s názvem Třeboňští pištci. Skupina vznikla před 35 lety a hraje skladby z období 14. století až do současnosti. Pištci jsou souborem dětí ve věku od 12 do 16 let. Jednotliví členové hráli na sopránovou, zobcovou, altovou, basovou flétnu a doprovázel je elektrický klavír a zvonkohra. Zazněly známé skladby – např. Amerika, Yesterday a El condor Passa.

Druhá hudební skupina se jmenovala Jen tak tak. Její členové se dali dohromady před 20 lety. Od nich jsme vyslechli především lidové a folkové písničky. Zpěv doplnili hrou na kytaru, baskytaru, akordeon, příčnou flétnu.

Koncert byl zajímavý i tím, že vystupovaly děti v našem věku.

 

(A. Děkanovská, V. Martínková, P. Nováková, P. Pražáková, 8. třída)

 


 

Vánoční zpívání 2009

Rok uběhl jako voda a opět jsou před námi Vánoce. Stalo se již tradicí, že naše děti ze základní školy s pěveckým sborem uskuteční zpívání koled u vánočního stromu.

Za vydatné pomoci paní učitelky D. Vesecké a D. Žákové budou probíhat vystoupení v několika obcích:

Kondrac                       28. 11. 2009                 13.00 hod.

Keblov                         29. 11. 2009                 17.00 hod.

Křivsoudov                   3. 12. 2009                   16.00 hod.

Čechtice                      15. 12. 2009                 15.30 hod.

Vlašim                         17. 12. 2009                 16.00 hod.

Miřetice                       19. 12. 2009                 15.30 hod.

 

            Srdečně zveme všechny spoluobčany na naše vystoupení. Prosíme, přijďte povzbudit  malé i větší zpěváky. Všichni se na Vás těšíme!!!

 

(Michaela Kletečková, 8.třída)


Taneční v ZŠ Čechtice

Tradicí naší školy se stává kurz společenské výchovy, který nám každý rok zařizuje paní ředitelka Mgr. Lenka Proschková. Letos začal 24. 9. 2009. Přihlásilo se 34 žáků a žákyň z 8. a 9. třídy, kteří měli zájem rozšířit si svoje obzory ve standardních tancích pod vedením tanečního mistra pana Maršálka. Scházeli jsme se pravidelně ve čtvrtek v 15:30 v tělocvičně školy.

            A jaké tance už umíme? Blues, Jive, Foxtrot, Rumba, Polka, Valčík, Čtverylka, Mazurka a Zuzana. Všichni chodíme ve společenském obleku a kupodivu nám to sluší. Alespoň tak nám to všichni říkají. Kromě tance se učíme i společenskému chování.

Závěrečná 10. lekce již klepe na dveře a my jsme stále zvědavější, jak to všechno dopadne. Co? Jak dokážeme společně zorganizovat večírek pro cca 250 účastníků.

Poslední taneční večer se uskuteční 2. 12. 2009 v prostorách školy. A věřte, že se pokoušíme i o organizaci celého večera skoro sami. Pomocnou ruku nám podává paní ředitelka, pan školník, paní uklízečky a pak spousta dalších dobrých lidí okolo nás.

Děkujeme!      

 (Michaela Kletečková, 8. třída )


 

Kroužek drátování      

          Na začátku školního roku se děvčata 8. třídy rozhodla, že budou pokračovat ve stopách paní učitelky Miroslavy Ptáčkové, která na naší škole zavedla kroužek drátování. Jelikož paní učitelka je na mateřské dovolené, převzala za ni štafetu děvčata.

            A kdo vlastně kroužek vede? Michaela Ptáčková, Lenka Vítová, Michaela Mojžíšová, Stanislava Čechová a Michaela Kletečková. Přihlásily se žákyně ze 3., 4., 5. a 7. třídy. Co se vlastně v tomto kroužku učíme? Je to ozdobná technika, která se používala před mnoha a mnoha lety, a my se snažíme o její pokračování. Touto technikou si můžeme vlastnoručně vyrobit dárky pod stromeček pro svoje blízké. Jedná se o šperky (náušnice, řetízky, náramky, prsteny), zdobené předměty (lahve, hrnečky a kamínky), drátovaná vejce. Scházíme se pravidelně každou středu v 7.00 hodin ráno a pilně společně tvoříme.

(Michaela Kletečková, 8. třída

 

 

   Svatováclavská tradice

   Ke stažení zde

(Tomáš Oulický, Jiří Balek, 9. třída)

 

   Projektový den ve škole

   18. 11. 2009

       Kultura nám není cizí

   Program projektového dne pro Vás vytvořil Martin Vacek, 8. třída   

   Ke stažení zde

(Martin Vacek, 8. třída)

  Zahájení školního roku 2009/2010

 1. 9. 2009 skončily po dvou měsících prázdniny a opět začala škola. Hned po ránu proběhlo slavnostní zahájení školního roku 2009/2010 s paní ředitelkou L. Proschkovou a panem starostou A. Šotolou.

Pro 1. třídu to byla novinka. Mají před sebou devět let pilné práce a starostí. Na druhou stranu jsou tu i „deváťáci“, kteří se musí rozhodnout, kam na střední školu. Dále se nám ve škole objevily tři nové paní učitelky. Přejeme, aby se jim ve škole v Čechticích líbilo.

Všem mnoho úspěchů po celý školní rok.

(Tomáš Oulický, 9. třída)

 

      První den ve škole

První den ve škole byl pro každého zážitkem, překvapením, nebo také velkou změnou po pohodlných prázdninách. Napadá mě otázka: „Těšili se žáci do školy, když si určitě prázdniny užívali po svém?“

Můj názor je, že se asi nikdo netěšil. Ale určitě se najde někde výjimka. Jaká? Napovím. Žáci,

kteří ani nemohli dospat, jak moc se na první den školy těšili, šli totiž do školy poprvé. Prvňáčky, jak jste všichni podle lehké nápovědy poznali, totiž ještě nikdo nestihl od učení odradit, a tak se „chudáčci“ moc těší na to, jak konečně budou umět psát, číst a počítat. Mají ke svému nadšení jeden velký důvod. Se svým důvodem se mi nedávno svěřil jeden prvňák. Chtějí umět psát, protože si potřebují na počítači napsat internetovou stránku her sami. Číst, aby si mohli podrobně přečíst pokyny ke hře. A počítat, aby si spočítali, kolik bodů za svůj úspěch ve hře dostali.

Do tak malých prvňáků bych to neřekla, ale tajně doufám, že mají ještě alespoň jeden důvod k tomu, aby do školy chodili.

 

(Iveta Filipová, 9. třída)

 

            První školní den

             Když jsem 1. září poprvé po prázdninách zase uviděla školu, všimla jsem si, že se nic nezměnilo.

            Hned, co jsem vstoupila do třídy, přes cestu mi přeběhla láhev. Všechny věci vypadaly po prázdninách odpočatě a svěže. Asi už se těšily, až je budeme zase používat. I když podle mě se toho spíš bály. Lavice se celé třásly strachem a napětím, co si na ně kdo odloží. Židličky dělaly nepořádek po celé třídě a strkaly do tabule, která chudák jenom stála a přihlížela tomu pozdvižení. Skříň byla ještě přejedená věcmi, kterými ji žáci před prázdninami nakrmili. Jen se divím, že ještě neonemocněla.

            Dnes už ale ve třídě zase panuje klid a mír, všechny věci už jsou na svém místě a my se učíme.

 

(Barbora Tulachová, 9. třída)

 

           První den ve škole

          Na první den ve škole jsem se docela těšila, protože jsem chtěla vidět kamarádky. Nutí mě to ale položit si otázku: „Změnili se spolužáci ve svém chování?“ Já si myslím, že spíš ne. U některých jsem docela ráda, ale u některých bych chování úplně změnila. Samozřejmě k lepšímu.

Dále jsem si dala závazek, že se pokusím změnit své známky. A musím se sama sebe zeptat: „Myslíš, že se ti to podaří?“ A na tuto otázku si také odpovím: „Možná, budu se snažit.“ Hned po několika dnech jsem ale dostala při dějepisu pětku ze zkoušení.     

Jinak první den ve škole byl strašně krásný a ráda bych si ho zopakovala. Ale to bohužel asi nepůjde, protože příští rok odcházím, jsem totiž v deváté třídě.

 

(Renata Suchlová, 9. třída)

 

           Fotbalový turnaj na ZŠ v Čechticích

 

Již tradičně se u nás na škole pořádá fotbalový turnaj, kde si mohou fotbalisté ověřit, jak jsou v daném sportu zdatní. Své síly srovnávají s okolními školami. Tentokrát to bylo s žáky lukavecké, košetické a kralovické základní školy. Turnaj se odehrál 23. 9. 2009 na školním hřišti. Celá naše škola se při vstupu hráčů na hřiště nervózně zachvěla a celé vyučování nebyla schopna dělat nic jiného než držet našemu týmu palce.

O krátké čtvrthodinové přestávce jsem udělala rozhovor s dvěma hráči čechtického týmu, Matyášem Veseckým a Filipem Lebedou, na téma „Jak probíhá turnaj a kdo naši školu reprezentuje.“ Hráči mi ochotě poskytli informace.

Matyáše jsem se zeptala: „Probíhá turnaj bez úrazů?“ Odpověděl: „Až na malé odřeniny vše vypadá dobře.“ „Filipe, z jakých tříd je sestaveno naše družstvo?“ „Družstvo se skládá ze sedmé, osmé a deváté třídy.“ „Kdo je zastupuje?“ „Za „sedmičku“ Martin Šanda, Ondřej Veselka a Tomáš Klenot, za „osmičku“ já Filip Lebeda, Matyáš Vesecký a Honza Bušta, z „devítky“ Ondřej Lučan, David Cettl, Pavel Novák a Tadeáš Klenot.“ „Chlapci, děkuji za rozhovor!“

A na jakém místě jsme se vlastně umístili? Přece na druhém, hned za Dolními Kralovicemi. Myslím, že našim žákům můžeme poděkovat za výtečnou reprezentaci čechtické školy.

 

(Michaela Kletečková, 8. třída)

Devítka se loučí ve školním roce 2008/2009

Dokument ke stažení zde

 

Projektový den „Zdravá škola“ z pohledu „deváťáků“

30. 4. 2009

Pod následujícím odkazem si přečtete, jak vidí projektový den deváťáci. 

Projektový den

Přijímací řízení

            22. 4. 2009 se konalo přijímací řízení. Je to zkouška, která rozhodne, zda je člověk připravený na studium na určité střední škole. Je to ale vůbec zapotřebí?

            Přijímací zkouška má svoje „pro“ a „proti“. Já si ale myslím, že těch „pro“ převažuje. Například tyto zkoušky ukážou, zda se určitý žák celých devět let učil a zvládá učivo, nebo jestli měl zkrátka nenáročné učitele. Také rozřazují žáky na ty, kteří se učit chtějí, a na ty, kteří se přišli prostě „ulít“ ze školy. V neposlední řadě také regulují počet uchazečů.

            Já si osobně myslím, že jsou tyto zkoušky potřebné a že ačkoli se nám zdají být „lehké“, tak alespoň zkontrolují odolnost naší nervové soustavy.

(T. Proschek, 9. třída)

 

 

Beseda s Afričany

V úterý 21. 4. 2009 k nám do školy zavítali dva afričtí domorodci momentálně pobývající v Praze.

Úvodem se představili a vyprávěli o svých rodných zemích, afrických zajímavostech a rozmanitostech přírody. Potom přišla řada na naše otázky, kterých nebylo málo. Dozvěděli jsme se více o afrických svátcích, jídlech a oblečení. Dosud nastřádané informace jsme uplatnili v otázkách, které nám pokládali. Žáci za správné odpovědi dostali drobné dárečky. Na závěr povídání jsme se společně naučili písničku a zabubnovali si na bubny. Ty s sebou totiž na ukázku přivezli a s radostí nám je půjčili. Zajímavou besedu jsme odměnili zaslouženým potleskem.

Věřím, že poznatky uplatníme nejen v hodinách přírodopisu a zeměpisu.

(M. Vilimovská, 9. třída)

 

Projekt Vážná hudba

            5. 3. 2009 jsme se se 7. a 8. třídou zúčastnili spolu s paní učitelkou D. Veseckou, M. Ptáčkovou a L. Proschkovou exkurze za poznáním vážné hudby.

            V ranních hodinách nás autobus dovezl do Prahy, kde jsme strávili celý den. V 9:00 už jsme se kochali její krásou. Naše první kroky směřovaly do Rudolfina. Měli jsme možnost zhlédnout generální zkoušku České filharmonie.


 

Vážná hudba zanechala vzpomínky nejen v milovnících tohoto žánru. Kolem 13:00 jsme se odebrali do budovy konzervatoře nedaleko Rudolfina. Zde jsme mohli zakusit atmosféru některých hodin, na které nás místní profesoři s radostí pustili. I naše zpěvačky přivítaly možnost porovnat rozdíl mezi klasickým a populárním zpěvem. Zkušenosti, které jsme za celý den nasbírali, nám v životě určitě nebudou k zahození.

            Jsme rádi, že jsme dostali možnost na tuto exkurzi jet a zároveň chceme touto cestou poděkovat všem, kteří ji pro nás zorganizovali.

(L. Holejšovská, Š. Brzoň, M. Vilimovská, 9. třída)

 

„Prvnáčci“ už umí číst

Už od září se setkáváme s našimi „prvnáčky“. Pozorujeme, co se naučili od začátku roku. Tentokrát šlo o projekt „Prvnáčci už umí číst“.

Zjištovali jsme, jaké mají čtenářské dovednosti. Snažili jsme se, aby nám něco přečetli, případně nakreslili obrázek. Je vidět, že první třída se mnoho naučila a klidně může nastoupit do druhé třídy. Dále jsme „prvnáčkům“ dělali portfolia, aby měli vzpomínku na svou první třídu.

Myslím, že nás jako „deváťáky“ zaujalo poznávat jejich dovednosti.

 

(A.    Davidová, 9. třída)

 

 

Karlovarský skřivánek

Dne 24. 3. 2009 se naše spolužačka L. Holejšovská zúčastnila celostátního kola pěvecké soutěže v Karlových Varech. I když se neumístila na prvních třech místech, myslíme si, že i to, že si mohla zasoutěžit v tomto kole, je velký úspěch a nezapomenutelný zážitek. Lída nám pomocí rozhovoru sdělila, jak vše probíhalo.

 

1. Kolik soutěžících se celostátního kola zúčastnilo?

 

V mé kategorii to bylo 31 soutěžících.

2. Jaké sis vybrala písničky, které jsi před všemi přítomnými zpívala?

Zpívala jsem písničku Husičky, husičky od skupiny Čechomor a When you´re gone od Avril Lavigne.

3. Kdo byl hudební doprovod?

Doprovázel mě Matyáš Vesecký ze 7. třídy ZŠ Čechtice (kytara) a Vojta Kot z 5. třídy ZŠ Zdislavice (bonga).

4. Měla jsi velkou trému?

Trému jsem měla, ale jen ze začátku

5. Jaký je tvůj celkový dojem?

Jsem ráda, že jsem se mohla této soutěže zúčastnit, byla to pro mě zajímavá zkušenost.

6. Co sis přivezla z této soutěže?

Dostala jsem pamětní list a nahrávku mého vystoupení na CD.

(žáci 9. třídy)

 

Chtěla bych paní učitelce Daně Vesecké poděkovat za přihlášení do soutěže a za ochotnou pomoc při nacvičování. Další dík patří mému hudebnímu doprovodu a všem, kteří byli na soutěži se mnou a byli mi oporou.

(L. Holejšovská, 9. třída)

 

 

 

Výlet za odměnu – Kolín TPCA

Ve středu 18. března 2009 se vybraní žáci ze sedmé, osmé a deváté třídy vypravili na výlet za odměnu. Žáky vybírali zástupci žákovské rady s třídním učitelem podle chování a práce pro třídu.

Od školy se odjíždělo v 7:30. Exkurze v TPCA byla domluvena až na odpoledne, a tak jsme dopoledne navštívili Regionální muzeum v Kolíně a prošli jsme kolínské židovské památky – synagogu, hřbitov. Pak jsme jeli autobusem do velké „automobilky“ TPCA. Zde se vyrábějí auta značky Toyota, Peugeot a Citroën. Nejprve jsme zhlédli film o celkové výrobě.

Pak jsme dostali sluchátka, brýle a helmu. Elektrické vláčky nás provezly celým závodem. Dozvěděli jsme mnoho zajímavých informací (počet robotů, zaměstnanců a počet vyrobených aut za 1 minutu).

Exkurze se nám líbila a možná, že se někteří z nás stanou zaměstnanci této firmy.

(T. Oulický, 8. třída)

 

 

 

Rozhovor s úspěšným spolužákem Jakubem Slunečkem

            V dnešním rozhovoru se budeme věnovat našemu redaktorovi i nejlepšímu a nejslavnějšímu reprezentantu naší školy.

             

1. První otázku věnujeme čtenářům, kteří nečtou Čechtické noviny pravidelně. V jakých olympiádách jste tedy uspěl?

Myslím, že za úspěch se dají považovat první místa v olympiádách z německého a českého jazyka.

 

2. Znamenala pro Vás příprava na olympiády hodně práce?

Myslím, že v těchto soutěžích jsem zužitkoval práci za všechny roky ve škole.

 

 

3. Jak je možné, že „všechno“ vyhrajete?

Především všechno nevyhraji, ale myslím, že moje úspěchy byly hodně o štěstí.

 

4. Jaký pocit máte, když víte, že jste vyhrál?

Mám strach, abych uspěl minimálně stejně dobře v dalším kole.

 

5. Myslíte si, že by Vaši spolužáci mohli dosáhnout stejných úspěchů?

Myslím, že většině žáků chybí píle a vytrvalost. Řekl bych, že někteří jsou stejně dobří jako já, ale nemají tolik štěstí.

 

6. Domníváte se, že až opustíte tuto školu, bude někdo pokračovat ve Vašich stopách?

(dlouze přemýšlí) Úspěchu může dosáhnout každý, kdo jde za svým cílem.

 

7. Vaše vítězství je tedy v jazycích. Hodláte se těmito jazyky nadále (profesionálně) zabývat?

Věřím, že má budoucí práce bude vyžadovat znalost jazyků.

 

8. A čím se hodláte v budoucnu zabývat?

Lákala by mě například žurnalistika.

 

9. Žurnalistika by Jakubovi určitě seděla. Jeho články do novin jsou velice kvalitní. Posuďte sami. I ve slohové práci z ČJ dostal plný počet bodů. Co si o tom myslíte?

Baví mě psát slohové práce, a i v této soutěži to byla má nejsilnější stránka.

 

10. Chtěl byste něco vzkázat budoucím generacím?

Podle mého názoru dnešní mladá generace na má slova příliš nedá, ale i přesto bych chtěl říci: „Nikdy nic nevzdávejte, protože naděje umírá poslední.“

 

Děkujeme Jakubu Slunečkovi za odpovědi a přejeme mu hodně štěstí v dalších soutěžích.

 

(D. Korbel, T. Procházka, 9. třída)

 

 

Karlovarský skřivánek

 

Dne 24. 3. 2009 se Lída Holejšovská ze ZŠ Čechtice zúčastnila v Karlových Varech celostátního finále pěvecké soutěže Karlovarský skřivánek. Na vystoupení si měla připravit jednu lidovou píseň a jednu píseň podle vlastního výběru. Z lidových písní si Lída zvolila Husičky, husičky, která je známá v podání skupiny Čechomor a jako druhou píseň zazpívala When you’re gone od Avril Lavigne. Tuto píseň zpívala již v krajském kole soutěže v Mělníce.

Na celostátní finále se dostali nejlepší zpěváci ve věku 11 – 15 let. Ze všech stran budovy ZUŠ se již od rána ozývaly hlasy účastníků, kteří sem přijeli ze všech krajů ČR. Každý měl své vystoupení pečlivě připravené a cílem všech bylo to samé  –  co nejvíce zaujmout porotu, do které zasedli pedagogové z konzervatoří a hudební skladatelé.

Zpívalo celkem 31 zpěváků. Porota vyhlásila pořadí na 1., 2. a 3. místě. Na tato místa Lída bohužel nedosáhla, ale její výkon nezůstal bez povšimnutí. Na celostátní scéně byl odměněn bouřlivým potleskem, který nenechal dohrát ani poslední akordy kytary. Naši mladou zpěvačku doprovázeli dva ještě mladší muzikanti. Na kytaru to byl Matyáš Vesecký ze ZŠ Čechtice a na bonga Vojta Kot ze ZŠ Zdislavice. Každý soutěžící po svém vystoupení obdržel pamětní list a CD nahrávku vlastního vystoupení.

Účast na této soutěži byla jak nezapomenutelným zážitkem, tak i velkou zkušeností, kterou Lída určitě využije při svých dalších vystoupeních.

Mgr. Dana Vesecká

 

Mezinárodní den učitelů

            Na výročí narození Jana Amose Komenského, dne 28. března, slavíme Mezinárodní den učitelů. Proto bychom se také i my žáci chtěli připojit k blahopřání. Přejeme všem učitelům, nejen na naší základní škole, mnoho trpělivosti s žáky. Často si totiž neuvědomujeme, že to nemáme jen my těžké s učiteli, ale i učitelé s námi. Samozřejmě se také budeme snažit nezlobit, co nejvíce nosit domácí úkoly a plnit všechny své povinnosti na 100 %. Snad žáci pochopí, že naši učitelé si za vyčerpávající práci pro nás zaslouží úctu. To pro ně bude ten nejkrásnější dárek.

(Jakub Slunečko, 9. třída)

Německá olympiáda

            Je tomu už dávno, co se Jakub Slunečko umístil jako první v německé olympiádě, a tak se společně s paní učitelkou V. Sechovcovou vrátil po dvou letech na místo činu. Úkol byl nelehký – obhájit prvenství.

            Naše mise začala v úterý 10. 2. 2009, kdy jsme se s paní učitelkou setkali v 7:30 před Obchodní akademií ve Vlašimi. Počkali jsme na soutěžící z ostatních škol a mohli jsme začít. Nejprve nás čekal neoblíbený poslech a následné písemné odpovídání na otázky. Už v tomto prvním kole si někteří přestali dělat šance na úspěch. Mezi nimi jsem byl i já, ale přesto jsem si stále uchovával naději na hezké umístění. Další na řadě byla konverzace na téma, které jsme si vylosovali. Mohli jsme si vybrat jedno z šesti témat. Výhodou bylo, že jsme si je mohli připravit doma. Vylosoval jsem si téma Kleidung und Mode, dívčí téma, o kterém jsem toho věděl nejméně. Nakonec jsem ale přece jen něco dal dohromady. Třetí a poslední částí byla novinka – videoukázka. Po dvou krátkých videích jsme měli všichni odpovídat na otázky porozumění. Po závěrečném dílu soutěže jsem neměl dobrý pocit, protože ukázka byla opravdu velmi těžká, ale uklidnilo mě, že i ostatním soutěžícím se videoukázka nepovedla.

            Následovalo čekání na vyhodnocení. To jsme si krátili povídáním s ostatními soutěžícími a přemýšlením nad výsledkem. Nakonec jsme se přeci jen dočkali – vyhodnocení bylo tady. Začínalo se od posledního místa. Když postupně zaznívala jména soutěžících a to mé mezi nimi nebylo, věděl jsem, že jsem uspěl. Skončil jsem na prvním místě. Snad to nebyla jen náhoda a doufám, že nezklamu ani v krajském kole v Kladně 10. 3. 2009. Děkuji paní učitelce V. Sechovcové za přípravu a povzbuzení.

(Jakub Slunečko, 9. třída)

 

 

Pythagoriáda 2008/2009

Dne 25. 2. 2009 se žáci 7. třídy dobrovolně zúčastnili matematické soutěže Pythagoriády. Své dovednosti si vyzkoušeli: V. Martínková, K. Marešová, L. Vítová, M. Ptáčková, K. Růžková, P. Nováková, M. Mojžíšová, J. Zeman, S. Čechová, M. Kletečková, P. Pražáková, J. Kopecký. Ve školním kole se nejlépe umístily V. Martínková a K. Marešová.

 

Pro zajímavost uvádíme jednu úlohu i s řešením:

Určete slovo, které dostanete, jestliže vyškrtáte všechna středově souměrná písmena.

HTIASBNHOUSLEZ           Řešení: TABULE

 

(Michaela Ptáčková, Andrea Korbelová, Michaela Mojžíšová, 7. třída)

 

Dějepisná olympiáda

Po úspěšném školním kole jsme se já (Tomáš Procházka) a Tomáš Proschek vypravili společně s panem učitelem Z. Kuklíkem do Benešova. Na zdejším gymnáziu se totiž odehrávalo okresní kolo Dějepisné olympiády.

            Naším jediným úkolem bylo napsat test na dějepisné téma. Za použití atlasu jsme řešili spoustu zajímavých otázek z oblasti středověku. Tématem totiž byla doba hradů a zámků na našem území. Po napsání testu nezbývalo než opustit gymnázium a očekávat výsledky na školním webu.

            Výsledky brzy přišly a my jsme zjistili, že jsme se umístili v první polovině.

(Tomáš Procházka, 9. třída)

 

Hodnocení třídění odpadu

V prvním pololetí školní docházky nechyběla opět soutěž v třídění odpadu pod vedením paní učitelky E. Dvořákové. V soutěži byla zapojena každá třída naší školy. A kdo odpad třídil nejlépe? 1. místo obsadila 4. třída, se ztrátou jednoho bodu se na 2. místě umístila 3. A a 6. třída. Třetí místo vybojovala 3. B a 9. třída. Gratulujeme a všem nadále přejeme vytrvalost a trpělivost!

(Magdalena Vilimovská, 9. třída)

 

 

Anglická olympiáda

            Každý den není všední. O tom se 24. února přesvědčili dva žáci z 9. a jeden žák ze 6. třídy.

            Už ráno v 6:45 se sešli Tomáš Procházka, Tomáš Proschek a Adam Hanák u školy, odkud se v doprovodu paní učitelky Marie Málkové přesunuli do Benešova. Nečekalo je tam nic jiného než Anglická olympiáda. Ta se skládala ze dvou částí – poslech a konverzace na daná vylosovaná témata (př. Sport v mém životě, Móda a oblékání, Moje budoucí plány,…). Naši soutěžili až ve druhé polovině, takže tréma byla veliká.

            Když skončil poslední „olympionik“ se svou řečí, čekalo se na výsledky. Na stupni vítězů se objevil i Tomáš Procházka! Obdržel v kategorii starších žáků krásné třetí místo a poukázku na sto korun do knihkupectví Daniela. Tomáš Proschek se umístil na sedmém místě ve stejné kategorii. Ani Adam Hanák v kategorii mladších žáků nereprezentoval školu špatně, obsadil 6. místo.

Blahopřejeme!

(Tomáš Proschek, 9. třída)

Ludmila Holejšovská  ze ZŠ Čechtice si vyzpívala postup do celostátního finále soutěže Karlovarský skřivánek

 

Soutěžit o postup do celostátního finále Karlovarského skřivánka přijelo v sobotu 14. února do Mělníka přes čtyřicet mladých zpěváků. Každý soutěžící si připravil jednu národní píseň a jednu píseň podle vlastního výběru. Zpěváci, kteří chodí do ZUŠ, si měli navíc připravit i třetí píseň v náročnější úpravě.

Základní školu Čechtice reprezentovaly Ludmila Holejšovská z 9. třídy a Kateřina Keharová z 8. třídy. Na kytaru obě mladé zpěvačky doprovázel Matyáš Vesecký ze 7. třídy.

V podání Kateřiny Keharové zazněly písně To ta Heľpa, Spomal a skladba Canti Corum. Ludmila Holejšovská zazpívala lidovou píseň Ej, padá, padá rosenka a When you’re gone od Avril Lavigne. A právě tato druhá píseň, pro kterou se soutěžící rozhodla teprve v předvečer soutěže, jí zřejmě pomohla k postupu do celostátního finále. 

Finále  se uskuteční dne 24. března 2009 v Karlových Varech.  Držme všichni palce!

Mgr. Dana Vesecká

 

Chemická olympiáda

 

            V úterý 27. ledna se měli vypravit žáci z naší školy do Benešova na Chemickou olympiádu. Tomáš Procházka, jeden z účastníků, onemocněl, a tak jel soutěžit jenom Tomáš Proschek (9. třída) v doprovodu paní učitelky Evy Dvořákové.

            Poté, co dorazili na gymnázium, se všichni účastníci dostavili do učeben, kde je čekala složitá praktická a ještě náročnější teoretická část.

            Po ukončení testů a pokusů vyčkávali soutěžící na vyhodnocení, které se mělo konat ve 13:00. Na výsledkové listině se na stupni vítězů kupodivu objevilo i jméno soutěžícího z Čechtic, který se umístil na 2. místě.

            Jelikož toto bylo pouze okresní kolo, můžeme se těšit také na účast naší školy v krajském kole, které se bude konat v Praze.

(Tomáš Proschek, 9. třída)

 

Zápis v naší škole

Dne 3. února 2009 se na naší škole uskutečnil zápis budoucích prvňáčků. Pro předškoláky jsme si připravili bohatý program. Nejprve jsme se s dětmi seznámili a potom jsme se pustili do jednotlivých úkolů – vybarvení sněhuláka, chůze po provaze, čtení písmenek nebo poznávání pohádky. Vše se jim povedlo a dostali zaslouženou odměnu.

Tímto bychom chtěli poděkovat paní učitelce L. Šindelářové, I. Blažkové a D. Vesecké za připravu tak krásného odpoledne. Poděkování také patří žákyním, které se dobrovolně do této akce zapojily – A. Děkanovské a Š. Vlachové ze 7. třídy, A. Davidové, S. Tomanové a N. Matiko z 9. třídy.

( Nataliya Matiko, 9. třída)

 

 

Pololetní vysvědčení

             Jak už to bývá, tak něco končí a něco nového začíná. V tomto případě se jedná o konec prvního pololetí a předání vysvědčení.

            29. leden nebyl jenom poslední den pololetí, ale i den, kdy se předávalo vysvědčení. Mnoho žáků se radovalo, ale mnohým z nás nezbylo nic jiného, než si dát předsevzetí. V druhém pololetí se více snažit! Vysvědčení bylo důležité hlavně pro devátou třídu, protože jejich přijetí na školu závisí na výsledcích práce.

            Blahopřeji všem k pěknému vysvědčení a hodně štěstí do druhého pololetí.

(Daniel Korbel, 9. třída)

 

Olympiáda v českém jazyce

        V úterý 2. prosince se někteří žáci z 8. a 9. tříd zúčastnili Olympiády v českém jazyce. Čekaly je dva úkoly. První prověřil znalosti z mluvnice a druhý byl zaměřen na slohové dovednosti. Téma slohové práce bylo „O tom se nediskutuje“.
1. místo obsadil Jakub Slunečko z 9. třídy a postupuje do okresního kola.    

(Daniel Korbel a Tomáš Hájek, 9. třída)

 

Předtaneční

Ve čtvrtek 27. 11. 2008 se žáci osmé a deváté třídy zúčastnili závěrečné předtaneční společenské lekce, která se konala od 16:00 v tělocvičně školy.

Předtaneční začalo nástupem skupin dívek a chlapců a velkolepým proslovem pana K. Maršálka. Poté během šesti tanců chlapci věnovali dívkám květiny a ty jim na oplátku stužky. Nesměly chybět ani tance s učiteli a rodiči. Celý večer probíhal v klidné a příjemné atmosféře.

Všichni doufají, že se celá akce rodičům, učitelům a všem zúčastněným líbila.

 

(Daniel Korbel a Patrik Toula, 9. třída)

Jak vše vidí tanečníci z deváté třídy?

 

1.      Co ses na tanečních naučil?

Naučil jsem se nové tance a jak se chovat ve společnosti.

 

2.      Šel bys do toho znovu?

Ano, s nadšením, protože se mi tam velice líbilo.

 

3.      Myslíš, že ti tyto lekce v životě k něčemu budou?

Já myslím, že jo. Bez tohoto kurzu bych se nemohl zúčastnit budoucích společenských akcí.

 

4.      Proč ses vlastně na taneční přihlásil?

Protože se mi tam chtělo a viděl jsem, že tam jde spousta mých kamarádů. Našel jsem si partnerku a prostě jsem tam šel.

 

5.      A jak ti šlo tancování?

Myslím, že jsem neměl žádné velké problémy.

 

6.      Myslíš si, že už umíš tancovat?

Nemůžu říct, že jsem v tom nějaký přeborník, ale jde to.

 

Za odpovědi děkujeme Tomáši Proschkovi, Štěpánu Brzoňovi a Danu Korbelovi.

(Jakub Slunečko, 9. třída)

Výlet za odměnu

            Stejně jako každý rok žáci, kteří konají něco navíc pro školu, dostali privilegium zúčastnit se výletu za odměnu. Do školy jsme tedy naposledy zamířili již ve čtvrtek, protože na tento výlet jsme se vydali v pátek 19. prosince.

            Kam naše kroky vedly? Tentokrát jsme se podívali do předvánoční Prahy. Nejdříve jsme zavítali do studia České televize na Kavčí hory, kde nás čekala prohlídka prostor televize, kam jen tak běžný smrtelník nezavítá. Dva průvodci, kteří pracují v ČT již mnoho let, nás seznámili s těmito prostory nejdříve videem a poté následovala samotná prohlídka. Někteří odvážnější se dokonce na okamžik přenesli do dávné doby středověkých rytířů a vyzkoušeli si repliky brnění či mečů, které dříve sloužily pro natáčení.

            Druhou naší zastávkou byla výstava pohádkových kostýmů. Čekaly na nás originály pohádkových kostýmů, které mnozí z nás jistě viděli v televizi. Na vlastní oči jsme tedy na Strahově viděli, co nosila například Libuše Šafránková ve své nejslavnější roli Popelky. Vše jsme se zajetím prošli a alespoň částečně jsme se vžili do těchto legendárních děl.

            I když počasí nebylo zrovna nejpříjemnější, dozvěděli jsme se mnoho nových a poučných informací a všichni se již jistě těší na další akci.

 

(Jakub Slunečko, Patrik Toula 9. třída)

 

 

Mikuláš, andělé a čerti

Dne 5. prosince 2008 se devátá třída ZŠ Čechtice jako tradičně ujala role Mikuláše, andělů a čertů. Žáci společně s paní učitelkou V. Svobodovou navštívili mateřskou školu, kde dětem slíbili předání dopisů Ježíškovi, vyposlechli předem naučené básničky a písničky, rozdali dárečky a společně s dětmi si zatancovali.

Poté následovala návštěva základní školy. V první třídě si

Mikuláš a andělé povídali s dětmi, zatímco čerti tiše přihlíželi a každé špatné slovo okomentovali hlasitým výkřikem a řinčením řetězů. Každý prvňáček řekl krásnou básničku, za kterou byl odměněn. Ve vyšších třídách byl program podobný. S ohledem na věk žáků čerti volili přiměřené strašení. Od šesté třídy nasazovali gumové masky, zlobivým dětem hrozili pytlem a rozdávali bonbony, ořechy, brambory a uhlí.

            Celý páteční program se velice vydařil.

(Martina Bartošová, 9. třída)

 

Bez koled nejsou Vánoce 

 Snad každý člověk si připomene dětství spolu s jedním  z nejkrásnějších období v roce, když zaslechne české vánoční koledy. Je příjemné poslouchat vánoční muziku z různých nahrávek, ale je mnohem příjemnější poslouchat ji živě, zvláště v podání dětí. Všichni totiž víme, že Vánoce a děti patří k sobě a vzpomínky na Vánoce v dětství k těm nejkrásnějším.

Náš pěvecký soubor absolvoval v letošním předvánočním čase rekordních sedm vystoupení. Začátek adventu pro nás znamenal první vystoupení na jarmarku v Kondraci. Následovala vystoupení v Křivsoudově, Čechticích a Miřeticích.

Zpívání v Čechticích mělo ještě jeden účel, nejen přivolání vánoční nálady. Podařilo se nám vybrat na dobrovolném vstupném alespoň trochu peněz, které jako každý rok spolu s oblečením, hračkami a sportovními potřebami poputují do pražského Klokánku.

 Posledních pět let je náš sbor nedílnou součástí předvánočních akcí ve Vlašimi, kde jsme nechyběli ani letos. Snad naši muzikanti a zpěváčkové potěšili svým muzicírováním všechny lidi dobré vůle. Jedno víme ale určitě, v ICSS Odlochovice jsme trošku svým vystoupením potěšili lidi, kteří takové štěstí jako my neměli a  nenarodili se zdraví a soběstační. Také v Domě s pečovatelskou službou v Čechticích jsme jistě zanechali střípek vánoční nálady a vzpomínání.

Všechna vystoupení malých a mladých zpěváků a muzikantů byla odehrána a odzpívána s maximálním nadšením a soustředěním. Jim a jejich rodičům, kteří se postarali ve většině případů o dopravu, patří velké poděkování.

Těchto akcí se pod vedením Mgr. Dany Vesecké a PaedDr. Dagmar Žákové účastnili tito žáci: Aneta Děkanovská, Adéla Fialková, Iveta Filipová, Ludmila Holešovská, Marie Hubková, Václav Kehar, Kateřina Keharová, Lukáš Kubík, Michaela Kletečková, Jan Korbel, Veronika Martínková, Petra Pražáková,  Lucie Ptáčková, Kamila Růžková, Lucie Staňková, Andrea Svobodová, Jakub Šanda, Barbora Štěpánková, Magdalena Vilimovská,  Matyáš Vesecký, David Vošický, Simona Tomanová.

 

Přejeme Vám všem krásné a radostné Vánoce.

Pokoj lidem dobré vůle!

 

Projektový den

24. 10. 2008 se na naší škole uskutečnil projekt „Plastík je ve třídě rád“. Jednotlivé třídy měly za úkol zpracovávat informace o třídění odpadu. Zároveň využily různý odpadový materiál pro ztvárnění postavy Plastíka.

Naše devátá třída se celé dopoledne věnovala prvňáčkům. Společně třídili odpad a zhotovovali výrobky podle své fantazie.

Zhotovené výrobky zdobí třídy i chodby naší školy. Vy je můžete vidět zde na odkaze Aktuality 2008/2009.

(Za 9. třídu Magdalena Vilimovská)

 

Divadelní klub

Ve čtvrtek 9. 10. 2008 se žáci 2. stupně vydali do Prahy do kina IMAX. Na programu byl  3D film Dinosauři – obři pravěku.

A co se dozvěděli? Jediní dinosauři, kteří přežili, jsou předci dnešních ptáků. Před touto dobou se Země otáčela pomaleji a rok měl přes 390 dní.

Další zastavení bylo v Hrusicích. Prošli zde cestičky kocoura Mikeše, viděli rodnou chalupu malíře a spisovatele Josefa Lady a objevili i Pašíkův chlívek.

Dále jejich kroky směřovaly do Ladovy vily. Zde jsou vystaveny knihy, kterénapsal a ilustroval. Část výstavy je věnována jeho dceři Aleně.

Všichni účastníci se již těší na další akci.

(Michaela Urbánková, 6. tř., Štěpánka Vlachová, 7. tř.)

 

 

Soutěž v Ovládání PC a internetu

            Ve čtvrtek 6. 11. se skupinka žáků z 9. třídy vydala do Obchodní akademie ve Vlašimi na počítačovou soutěž.

            Ihned po příchodu do školy se jich ujali místní učitelé a dovedli je do učebny, kde se měla soutěž konat. Žáci mohli soutěžit ve vědomostech o počítačích a internetu. Po soutěži následovala prohlídka učeben, tělocvičny, posilovny.

            Děkujeme za pěknou reprezentaci školy.

(Daniel Korbel, 9. třída)

 

Přírodovědný klokan

            Víte, kolik stěn má ikosaerd? A víte, kolikrát větší je průměr Země než průměr Slunce?

            Řešení takovýchto otázek si mohli vyzkoušet žáci 8. a 9. tříd při řešení Přírodovědného klokana. 24 otázek typu A, B, C, D otestovalo nejen znalost žáků z oblasti přírody, jak vypovídá název. Při řešení se řešitelům hodily i základní znalosti z matematiky, fyziky i chemie, a nescházely ani logické příklady. Nejlepší řešitelem naší školy se stal Tomáš Proschek z 9. třídy.

A zbývá již jen doplnit – je to dvacet a přibližně stokrát.

(Tomáš Procházka, 9. třída)

 

Keltové opět na našem území

            Letos do naší školy znovu zavítal nám velmi známý Petr Kubec, představitel mnoha tváří, se svojí hereckou partnerkou Janou Balášovou. Připravili si nové představení o historii Keltů. Vše bylo samozřejmě doprovázeno hudbou pana Kubce a zpěvem jeho společnice.

            Toto představení s názvem „Celtic rose“ nám osvětlilo mnoho zvyků a životních postojů našich předků. Prostor byl dán i žákům. Ti pokládali zvídavé dotazy a tři dobrovolníci si na Kelty zahráli.

(Jakub Slunečko, 9. třída)

 

 

Žákovská rada

Již v září se začali scházet členové žákovské rady.

Nově zvolení zástupci od 5. do 9. třídy se schází pod vedením paní ředitelky Lenky Proschkové každý čtvrtek. Předsedkyní ŽR se stala Magdalena Vilimovská (9. třída) a jejím zástupcem Ludmila Holejšovská (9. třída). Role zapisovatele se dobrovolně ujala Nataliya Matiko (9. třída). Její záznamy můžete najít i na webových stránkách naší školy.

A co jejich práce obnáší? Připravují celoškolní soutěže, snaží se zpestřit pobyt žákům i pedagogům ve škole a být vzorem pro své vrstevníky.

(Tomáš Procházka, 9. třída)

 

 

Cesta do nitra počítačů

            Žáci nepovinného předmětu Informatiky navštívili v pátek 7. 11. jednu z největších světových firem – IBM®. Tato firma, čítající více jak 300 000 zaměstnanců, má totiž pobočku v Praze.

            Spolu s paní ředitelkou L. Proschkovou jsme již v 5:45 stáli na autobusové zastávce. Přibližně za hodinu a půl jsme s nadšením procházeli kolem center předních světových firem na Chodově. Po kratké procházce jsme vstoupili do honosného sídla IBM.

Krátká přednáška několika pracovníků firmy nás uvedla do tajů tohoto podniku. Poté následovala praktická činnost. Podle rad instruktorů jsme dostali za úkol naprogramovat vlastního LEGO® robota. Ačkoliv typického sci-fi robota se nám naprogramovat nepodařilo, naši robotci byli jako živí. Nejen že se uměli pohybovat podle rozkazů, ale uměli i mluvit.

            Po třech hodinách usilovné práce jsme se bohužel museli rozloučit jak s pracovníky IBM, tak i s našimi roboty. Exkurze do IBM ale nebyla naše poslední. Paní ředitelka trvala na tom, že navštívíme ještě Kavčí hory – sídlo České televize. Po pěti minutách, které jsme proseděli v uvítací hale ČT, bylo jasno. V prosinci se sem vypravíme znovu, tentokrát na podrobnou exkurzi prostorů ČT.

(Jakub Slunečko a Tomáš Procházka, 9. třída)

 

Začátek školního roku 2008/2009

A je to opět tady! Dvouměsíční prázdniny plné dobrodružství, zábavy a prožitků nás již minuly, takže na řadu přichází škola. S ní také známé učení, školní radosti i starosti.

            Prvňáčci s úsměvem na tváři zasedají do školních lavic a těší se, jak se naučí číst, psát a počítat. A kdo jim při tom pomůže? My „deváťáci“! Rozhodli jsme se s nimi v tomto školním roce spolupracovat. Hned druhý školní den jsme jim pomohli při přesunu na školní hřiště, protože se konal cvičný poplach. Nezapomněli jsme jim také představit budovu školy, aby se v ní neztratili, a ukázat, jak se správně chovat v jídelně. V polovině září jsme se jich zeptali, jak se jim líbí ve škole a pro vzpomínku jsme se s nimi vyfotografovali. Věříme, že naše solidarita je těší, proto bychom jim rádi pomáhali celý rok.

            Na závěr bychom chtěli popřát nejen prvňáčkům, ale všem ostatním žákům a pedagogům úspěšný školní rok.

(Magdalena Vilimovská, 9. třída)

 

Havárie

            Ještě o letních prázdninách v červenci, kdy se mnozí z nás ještě koupali a opalovali, čekal pro příchozí do naší školy šok. Škola byla totiž z velké části vyplavena!

            Havárie, kterou způsobilo prasklé potrubí, vnesla do chodu školy nemalé potíže. Vyplavené učebny a poničené zdi hrozily tím, že by se nový školní rok mohl o několik dnů, či týdnů odložit. Tento fakt, který by jistě většina žáků uvítala s radostí, se však nekonal.

            Obětavá práce pana školníka a paní uklízeček pro nás zahájení roku na 1. září zachránila. Děkujeme jim, že se zde již můžeme učit. Kdybychom o tomto neštěstí nevěděli, nikdo z nás by jistě nezpozoroval ani náznak, že bychom se na chodbách ještě před měsícem mohli koupat.

(Jakub Slunečko, 9. třída)

I

 V naší škole je místo pro žáky s handicapem

         Na letošním zahájení školního roku ukázala naše paní ředitelka, že má dobré srdce. Kromě nás, stávajících žáků, se zde představili i noví prvňáčci a mezi nimi dva žáci se zdravotním handicapem.

Těchto žáků, kteří se v určitých fázích nemohou učit jako ostatní děti, se ujala paní Lenka Šotolová jako osobní asistentka a paní učitelka Marie Kobernová jako odborná pedagogická asistentka. Ochotně jim pomáhají učit se a pracovat s ostatními dětmi a občas jsou i jejich druhýma rukama, když potřebují pomoci s pohybem nebo třeba něco vyndat z tašky.

            Za celou školu a za rodiny těchto handicapovaných žáků tímto děkujeme paní ředitelce a celému učitelskému sboru, že umožnily, aby s námi tito žáci navštěvovali stejnou školu, učili se s námi a získávali si nové kamarády. Pro jejich vstup do života je to určitě obrovská podpora.

(Jakub Slunečko, 9. třída)

 

 

Matematická olympiáda

Stává se již tradicí, že se trio chlapců z osmé třídy účastní matematické olympiády. I letos si Tomáš Procházka, Tomáš Proschek a Jakub Slunečko vyzkoušeli své schopnosti z matematiky.

Nejprve je čekalo těžké školní kolo, které žáci tvořili doma. Odtud postoupili všichni tři do okresního kola, které se konalo ve vlašimském gymnáziu.

Ani tady jsme se neztratili a výsledky nakonec dopadly takto:

Tomáš Procházka, 2. – 3. místo

Jakub Slunečko, 4. místo

Tomáš Proschek, 9. – 12. místo

Děkujeme všem zúčastněným za reprezentaci, a přestože byly výsledky hezké, chtěli bychom se v dalším roce posunout ještě výš. Dík patří i paní učitelce Zdeňce Vodné za přípravu a paní učitelce Šárce Lohrové za doprovod a povzbuzení.

(Jakub Slunečko, 8. třída)

Pro představu si můžete jednu z úloh vyzkoušet:

Aby přirozené číslo přinášelo Liborovi štěstí, musí být jeho druhá mocnina dělitelná čísly sedm, osm, devět i deset. Najděte všechna přirozená čísla menší než 1 000, která Liborovi přinášejí štěstí.

(Správné řešení naleznete v příštím vydání Čechtických novin nebo na oficiálních stránkách soutěže www.math.muni.cz/~rvmo/)

Výlety a exkurze

 Čím více se blíží konec školního roku, tím více přibývá výletů a exkurzí. S některými z nich vás zde podrobněji seznámíme.

 

Výlet v Pálčicích

Jednoho nádherného dne druháci vyrazili pěšky na dvoudenní výlet do Pálčic. Takhle o tom napsali 2 z nich:

„Nejvíce se mi na celém výletu líbilo, že se neučíme a také jak jsme hráli šipkovanou. Líbil se mi polední klid, protože žádný nebyl. Líbilo se mi, jak jsme se koupali.“ – Vojtěch Slunečko

 

„Výlet v Pálčicích se mi líbil. Nejvíce se mi líbilo, když jsme hráli hru na hledání pokladu. Byl tam syn paní učitelky, který předváděl přemety. Druhý den se mi už chtělo domů.“ – Vendula Vlachová

Výlet paní učitelky D. Vesecké a Š. Děkanovské měl veliký úspěch.

(Daniel Korbel 8. třída)

 

 

 

Tábor

V pondělí 18. 5. 2008 se 5. a 6. třída vydala na exkurzi do Tábora.

Nejdříve se vydali na radnici, kde viděli spoustu zajímavých expozic. Poté se šli podívat do katakomb. Nadšení žáci dostali rozchod. Po svačině se vydali do Klokot. Z kostela se šli podívat na přehradu Jordán. Také byli na výstavě v táborské bráně.

Všichni žáci se dočkali v autobuse, ale určitě i doma zaslouženého odpočinku.

(Zuzana Procházková, 5. třída)

 

Školní výlet 4. a 7. třída

29. května 2008 se 4. a 7. třída vypravila na školní výlet do jižních Čech.

První zastávkou byl Jindřichův Hradec, kde jsme se podívali na Krýzovy jesličky. Je to největší mechanický betlem na světě, kde je umístěno přes 1000 postaviček, a přes 100 se jich pohybuje. Dále jsme pokračovali na zámek Hluboká. Tam jsme byli na prohlídce zámeckých komnat. Na Hluboké se nám všem moc líbilo a prošli jsme se ještě v přilehlém zámeckém parku. Na závěr výletu jsme navštívili zoologickou zahradu v Ohradě. Zahrada se zaměřuje hlavně na živočichy, kteří žijí v Evropě.

Výlet se nám všem moc líbil a těšíme se na další.

(T. Oulický, 7. třída)

 

Exkurze 8. a 9. třídy

22. května se žáci 8. třídy vydali s paní učitelkou E. Dvořákovou a panem učitelem J. Čandou na exkurzi k přehradní nádrži Želivka.

Žáci byli provedeni úpravnou vody Želivka. Poté navštívili i přehradní nádrž, kde se od průvodce dozvěděli mnoho o jejím vzniku. Na zpáteční cestě se stavili na židovském hřbitově v Trhovém Štěpánově a nahlédli i do malé kostnice ve Zdislavicích.

Průvodci svůj účel splnili a účastníci se nevraceli domů s prázdnou.

 

Spolu s 9. třídou se 8. třída vydala na exkurzi do papírny v Křelovicích. Poté navštívili klášter Želiv a byli provedeni i klášterní pivovarem.

Ani tato exkurze nebyla bezúčelná. Žáci se dozvěděli nemálo zajímavostí.

(Tomáš Procházka, 8. třída)

 

Jeden květnový čtvrtek se naše 8. třída spolu s paní učitelkou V. Svobodovou a Z. Vodnou vypravila na velmi zajímavou exkurzi na Obecní úřad v Čechticích.

Pěší cesta na OÚ proběhla bez problémů. Po příchodu se nás ujala paní R. Kolandová, která vysvětlila způsob matrik týkajících se úmrtí, narození a svateb. Poseděli jsme si i v oddávací místnosti. Pan starosta A. Šotola nás seznámil s prací, povinnostmi starosty a ukázal nám monitorování některých míst v Čechticích pomocí kamer. Na závěr nám některé záběry z kamer ukázal – i naši školu. Samozřejmě nechyběly naše zvídavé otázky.

Bohužel nastal čas děkování a loučení, po kterém následovala cesta do neoblíbené školy. Naštěstí cesta do školy vedla kolem obchodu, a tak jsme si mohli zajít pro zmrzlinu.

(Daniel Korbel, 8. třída)

 

Helpík 2008

Žáci 5. třídy se zúčastnili v letošním roce soutěže Helpíkův pohár.

Nejprve se celá třída zapojila do školního kola. Úspěšní žáci pak postoupili do okresního kola, které se konalo v Černošicích u Prahy. Do tohoto kola se probojovala N. Toulová, V. Řezáčová, E. Veselá a O. Veselka. Ani z Černošic neodjeli s prázdnou. Přivezli si krásné 1. a 3. místo, tudíž postoupili do celostátního kola. To se konalo v Jeseníku, kde žáci dobře reprezentovali školu.

Soutěžícím i vyučujícím děkujeme za výbornou reprezentaci školy.

(M. Vilimovská, 8. třída)

 

Projektový den 18. 4. 2008

V pátek 18. dubna 2008 se na naší škole uskutečnil Projektový den. Žáci prvního stupně pracovali převážně společně se svými třídními učitelkami v kolektivu třídy. Žáci druhého stupně se rozdělili do jednotlivých dílen, které si pro ně vyučující připravili.

Paní učitelky Z. Vodná a Š. Lohrová se zaměřily na matematiku s projektem „Počítáme jako staří Egypťané“. S panem učitelem P. Burdou mohli žáci procestovat celý svět za jedno dopoledne v projektu „Cesta kolem světa“. Cestovat mohli žáci také s paní učitelkou V. Sechovcovou v projektu „Světem křížem krážem aneb Cestování nejen za odpočinkem“. Po stopách členovců se vypravili nadšenci přírodopisu s panem učitelem J. Čandou. Angličtináři si mohli s paní učitelkou D. Žákovou zahrát jednoduché anglické představení „The Wolf and Seven Little Kids“. Zkušení chemici s paní učitelkou E. Dvořákovou pracovali v projektu „Chemické havárie“. A jak vařit, šít, plést a vyšívat? O tom byla dílna „Dovedné ruce“ s paní učitelkou M. Kobernovou. I sportovci si přišli na své. S panem učitelem Z. Kuklíkem a projektem „Atletický víceboj“ dostali možnost zdokonalit své atletické schopnosti.

Paní učitelka V. Svobodová vedla projekt „Projektový den očima žáka“. S některými reportážemi z této dílny Vás seznámí Magdalena Vilimovská a Tomáš Procházka z 8. třídy.      


 

 

Havárie

Co bylo úkolem dílny paní učitelky Evy Dvořákové? Chránit se při úniku chemikálií a popřípadě pomoci ostatním.

 Žáci si vyzkoušeli oblek protichemické ochrany, první pomoc postiženému a poté zpracovali prezentaci na počítači na různá témata z oblasti hořlavin a hořlavých materiálů. Zajímavá byla odpověď na otázku, zda by dokázali raněnému pomoci. Odpověděli, že by se pokusili, ale nebyli by si zcela jisti.

Toto téma bylo zajímavé a doufáme, že žáci v případě nouze své znalosti využijí.

 

 

 

Jednoduché anglické představení

The Wolf and Seven Little Kids

Když jsme vešly do třídy, zpozorovaly jsme žáky, jak se zaujetím vytváří divadelní loutky pod vedením paní učitelky Dagmar Žákové. Postřehly jsme nejen jejich výtvarné nadání, ale i kladný vztah k anglickému jazyku. A právě to bylo cílem anglické dílny. Zinscenování loutkového divadla v anglickém jazyce poté jen potvrdilo to, co jsme spatřily. Divadlo navíc jistě kladně motivovalo mladší spolužáky k výuce cizího jazyka.

A představení se žákům opravdu velice zdařilo!

 


 

(E. Vopěnková, L. Macháčková, A. Novotná, K. Kosová, 9. třída)


 

 

Staří Egypťané

Paní učitelka Š. Lohrová se svými žáky zavítala do Egypta. Toto téma si paní učitelka vybrala, protože ji zajímá nejen starověký Egypt, ale i způsob jejich počítání. Děti se tam naučily i hieroglyfy.

 

Rozhovor s paní učitelkou Lohrovou

Redakce: Jaké jste si vybrala téma?

P. uč. Lohrová: Mým oblíbeným tématem jsou pyramidy a počítání.

Redakce: Proč jste si vybrala zrovna toto téma?

P. uč. Lohrová: Je důležité, abyste věděli, odkud vychází kultura a vědomosti.

 

Stavitelé pyramid

S paní učitelkou Z. Vodnou se někteří žáci podívali až do starého Egypta. Naučili se stavět pyramidu, kterou nejdříve narýsovali a poté ji postavili. Tato krásná pyramida stojí na dvorku naší školy.

src="skola_ocima_soubory/image006.jpg" v:shapes="_x0000_s1029" height="175" width="232">
 

Stavění pyramidy

 

Dnes je projektový den,

na Egypťany si zahrajem.

 

Počítáme jako oni,

nedělaj nám potíž sloni.

 

Pyramidy postavíme,

pak se s nimi vyfotíme.

 

Práce se nám zdařila,

dílna se nám líbila.

 

(K. Růžková, A. Korbelová, K. Marešová, 6. třída)


 

A jak probíhal tento den v první třídě?

V rámci projektu paní učitelky V. Svobodové jsme navštěvovali jednotlivé třídy a dílny. Na chvíli jsme se vžili do jejich dnešní práce a popovídali si s nimi. A protože na prvním stupni byli žáci u svých učitelů, záleželo právě na nich, jaký program si na dnešní den pro své žáky připraví. A co si pro prvňáčky připravila paní ředitelka L. Proschková?

Když jsme vešli do první třídy, hned jsme poznali, o co se jedná. Prvňáčci se právě řadili podle toho, jak kdo uspěl v jednotlivých úkolech. Za každý správně vyřešený úkol obdrželi knoflíky, které pečlivě schraňovali na své lavici. Z informací jsme se dozvěděli, že po skončení všech soutěží v první třídě budou nejlepší odměněni medailemi.

Vím, že se jistě všichni snažili, aby se umístili co nejlépe. Vyhrát ale může pouze jeden. Kdo ví, jak to dopadlo.

(L. Holejšovská, 8.třída)

Dílna „Atletický víceboj“

Někteří žáci od 6. do 9. třídy se přihlásili do dílny k panu učiteli Z. Kuklíkovi. Někdo by si mohl myslet, že se přihlásí jen chlapci. Není to však pravda. V této dílně byla i děvčata. A byla to dílna plná tvrdé dřiny. Jak nakonec žáci dopadli? Pro zajímavost uvedeme nejlepší výkony jednotlivých disciplín.

 

Skok daleký

Petr Košťál

4,54 m

Skok vysoký

Petr Košťál

Daniel Zeman

140 cm

140 cm

Běh vytrvalý

1 500 m

Daniel Zeman

6,01 min

Rychlý běh

60 m

Martin Filip

8,13 s

Vrh koulí

Petr Košťál

42 m

 

Proč jste šli to této dílny?

Simona Tomanová: „Do této dílny jsem se přihlásila, protože bylo přihlášeno hodně chlapců.“

Natálie Matiko: „Přihlásila mne Simonka, já jsem o tom zprvu vůbec nevěděla. Ale byla jsem ráda, že jsem byla mezi kluky.“

Tomáš Hájek: „No prostě proto, že mě sport baví.“

Petr Košťál: „Nebaví mě sedět.“

Co vás z těchto disciplín bavilo nejvíce? Proč?

Simona Tomanová: „Byl to běh na 60 m, protože jsem předběhla Natálku.“

Natálie Matiko:„Běh na 1 500 m jsem si užila nejvíce, protože jsem doběhla jako poslední a všichni na mě museli čekat.                                                                                   

 (A. Děkanovská, P. Pražáková, 6. třída)


 

 

Jak cestovat? To se žáci mohli dozvědět v zeměpisné dílně

CESTA KOLEM SVĚTA!

A na co jsme se ptaly pana učitele Burdy, vedoucího této dílny? Co nás zajímalo?

Připravily jsme rozhovor, abychom Vám náš Projektový den více přiblížily!

 


 

Otázky pro pana učitele:

Jak jste spokojen s žáky, kteří se k Vám přihlásili?

Snaží se ze všech svých sil splnit úkoly. Takže jsem spokojen.

Proč jste si vybral toto téma?

Cestování je zajímavé a člověk musí vědět, kam to vlastně jede.

Do jaké země byste se chtěl podívat?

Rád bych jel do Mexika nebo na severní Aljašku.


 

Otázky pro žáky (odpovídali Tadeáš Klenot / Aneta Boudníková)

Chtěl/a bys procestovat celý svět?

Proč ne? / Ani ne.

Baví tě vyhledávat informace na internetu?

Ne, moc ne. / Ano, baví.

Jak by ses oblékl/a do Moskvy (Rusko)?

Skoro jako na Severní pól. / Teple.

A jak na Madagaskar?

Tak, aby mi nebyla zima J./Jako na Madagaskar – letně.

Baví tě zeměpis?

Ano. / Docela ano.


 

(Reportáž pro Vás připravily T. Babická a B. Tulachová, 7. třída)

 

Ukázka dravců

      Středa 19. 3. 2008 patřila v naší škole krátké přednášce o dravcích.

        Zkušený chovatel těchto ptáků nám pro naši radost přivezl ukázat živé exempláře. Ukázka dravců byla obohacena o zajímavou soutěž ve stylu televizní hry Milionář. Kromě klasické přednášky jsme byli obohaceni i o atraktivní ukázku toho, jak dravci létají a jak svou kořist dokáží chytit v letu. Vrcholem hodiny byla zkouška podržení dravců pomocí speciální rukavice.

        Pásmo se všem velmi líbilo. Tento profesionál nám podal originální a vtipnou přednášku. Z mého pohledu to byl jeden z nejzajímavějších okamžiků ve škole v poslední době.

(Jakub Slunečko, 8. třída)

 

 

Matematický klokan 2008

        27. 3.2008 se většina žáků z naší školy zapojila do soutěže Matematický klokan.

        24 matematických úkolů zaměřených hlavně na logiku řeší ve sejnou dobu více než milion dětí po celé Evropě. Soutěž je rozdělena do čtyř kategorií. Žáci řeší různé matematické úlohy zaměřené hlavně na logiku.

Nejúspěšnější řešitelé:

Kategorie Cvrček – Martin Růžek, 3. tř.

Kategorie Klokánek – Natálie Toulová, 5. tř.

Kategorie Benjamin – Veronika Martínková, 6 tř.

Kategorie Kadet – Tomáš Proschek, 8. tř.

(Tomáš Procházka, 8. třída)

 

Koncert

      V úterý 11. března 2008 zpestřil naše vyučování výchovný koncert v čechtickém kostele.

        Zahrát na zajímavé nástroje nám přijeli pan Jaroslav Konečný a pan Tomáš Najbrt. Do krásných skladeb se mohli zaposlouchat žáci 1. stupně již první a druhou hodinu. My starší jsme měli možnost třetí a čtvrtou hodinu. Účinkující představili všechny své nástroje a u některých nechybělo podrobnější vysvětlení.

        Koncert se mi velmi líbil, protože podobná akce již delší dobu nebyla. Žáci poznatky zajisté uplatní v hodinách hudební výchovy.

(Magdalena Vilimovská 8. třída)

 

 

Divadelní klub

        Ve čtvrtek 27. 3. se dobrovolníci z naší školy opět sešli, aby vyjeli s Divadelním klubem na představení do Prahy.

        Tentokrát bylo cílem Divadlo Spejbla a Hurvínka. Účastníci zhlédli veselé představení s názvem Hurvínkův nepodařený víkend. Po představení loutkovodiči Hurvínka a Máničky vyšli se svými největšími předscénovými loutkami před oponu a předvedli nám své umění.

        Paní Kateřina, Mánička, Hurvínek ani Spejbl opět nezklamali. Určitě jsme je nenavštívili naposledy.

(Tomáš Procházka, 8. třída)

 

Biologická olympiáda

      Dobrovolníci ze 6. – 9. třídy se zúčastnili biologické olympiády.

        Biologická olympiáda se skládá ze dvou částí. V první části se píše test a „poznávačka“ zvířat a rostlin. Druhá část je praktická. Žáci zde zkoumali kukuřici. Vyhodnocení provedl pan učitel Čanda.

Nižší kategorie – 6. – 7. třída:

1. místo: Filip Černota, 7. třída

2. místo: Iveta Filipová, 7. třída

3. místo: Stanislava Čechová, 6. třída

Vyšší kategorie – 8. a 9. třída

1. místo: Ludmila Holejšovská, 8. třída

2. místo: Tomáš Proschek, 8. třída

3. místo: Lucie Staňková, opět z 8. třídy.

        Dva nejlepší z každé kategorie postoupí do dalšího kola.

(Tomáš Procházka, 8. třída)

 

 

Zápis dětí do první třídy

 

Dne 5. 2. 2008 se uskutečnil zápis dětí do první třídy. Pod dohledem paní učitelky Š. Děkanovské a L. Šindelářové jsme pro děti připravily různé soutěže, hry a úkoly. Ve 13:00 hodin jsme v roli berušek čekaly v prvním patře v 1. třídě na první příchozí.

Puntíkovaná křídla, tykadla a šátek na krku. Snad všechny děti poznaly berušku. I když některým se k zápisu moc nechtělo a přicházely s pláčem, berušky je vždy dokázaly rozveselit. Tím každý splnil trať všech úkolů a dostal 7 bodů, neboli sedm teček na papírovou berušku. Tu si každý odnesl domů spolu s papírovým sněhulákem, na kterém byl schovaný bonbon. Všichni také obdrželi hezký diplom. Doufám, že po nějakém čase si „budoucí prvňáčci“ při pohledu na diplom vzpomenou na berušky, zápis i hry, které jsme pro ně připravovaly.

Všem budoucím školákům přejeme, aby se jim ve škole líbilo a rádi plnili povinnosti, které na ně určitě čekají.

(Ludmila Holejšovská, 8. třída)

 

Lyžařský výcvikový kurz

 

I já jsem stejně jako mí spolužáci dostala možnost zúčastnit se LVK v Dolním Dvoře v Krkonoších. Dlouho jsem neváhala a přihlásila se. Již 13. ledna ráno jsem spolu s ostatními zúčastněnými seděla v autobuse.

Na horách den po dni plynul a my jsme si všechno užívali. Mezi naše každodenní aktivity patřilo hlavně lyžování a různé společenské hry. Navštívili jsme i aquapark ve Špindlerově Mlýně a vyslechli jsme si besedu o Krkonošském národním parku. Vůbec jsme se nenudili.

Líbilo se nám tam tak, že jsme se jen stěží loučili v sobotu dopoledne nejen s penzionem Duha, kde jsme byli ubytováni, ale i s krásou přírody.

(Magdalena Vilimovská, 8. třída)

 

Vysvědčení

 

Ve čtvrtek 31. 1. 2008 nás znovu potkal slavnostní okamžik – předávání vysvědčení. Pro někoho šťastný, pro někoho již tradičně smutný den. Naše pololetní hodnocení jsme obdrželi 5. vyučovací hodinu.

Ani letos jsme se nevyhnuli známkám špatným a sníženým stupňům z chování. Naštěstí nás však neminuly ani samé jedničky, kterých letos bylo znovu opravdu hodně. Na slavnostním zakončení pololetí v tělocvičně udělila paní ředitelka pochvaly těm, kteří dělali práci navíc. Takoví žáci se mohli právem chlubit. Po obdržení vysvědčení se žáci rozešli domů. Někteří s radostí a očekávanou pochvalou, jiní se strachem a obavami, jak dopadne zhodnocení rodičů. Někdo hledal vinu i v učiteli.

Nakonec si ale všichni dali předsevzetí, že by chtěli dopadnout minimálně stejně dobře (či špatně) jako nyní. Toto předsevzetí se však zpravidla nestává skutečností, a tak příští pololetí znovu hledá neposlušný žák vinu v učiteli.

(Jakub Slunečko, 8. třída)

 

Regionální kolo řečnické soutěže Démosthenes

 

5. 2. 2008 jsem se vydala se slečnou Sekerovou do Prahy, kde mě čekala řečnická soutěž, na kterou jsem se těšila.

Ze začátku jsem byla hodně nervózní, ale za pár okamžiků se vše změnilo. Paní Adámková, televizní reportérka, si nás – třicet soutěžících – pozvala k sobě dopředu. Společně jsme si rozcvičili ústní svaly a vyvarovali se tak častých chyb. Nervozita zmizela stejně rychle, jak přišla. Pak už byla řada na můj monolog, který jsem si předem připravila. S mým výkonem, který jsem předvedla, jsem byla celkem spokojená. Po půl hodině, kdy se porota rozhodovala, jsem se konečně dozvěděla, že jsem se umístila na 2. místě.

Jsem moc ráda, že jsem měla možnost se zúčastnit, poznat nové lidi i paní Adámkovou zblízka. Byla to pro mě velká zkušenost.

(Alžběta Novotná, 9. třída)


 

Matematická olympiáda

 

Dobrovolníci z páté třídy, kteří postoupili do okresního kola, vyrazili ve středu 23. 1.2008 do vlašimského gymnázia. Poté, co se účastníci sešli, začala dvouhodinová práce. Po vypočítání logických úloh se museli řešitelé řádně posilnit (v cukrárně).

Dopadli jsme velmi dobře. Z 26 zúčastněných se na 16. – 19. místě umístila Hana Hejhalová, na 6. – 7. místě Martin Šanda. Na 2. – 3. místě se umístila Zuzana Procházková.

(Zuzana Procházková, 5. třída

 

Olympiáda z českého jazyka

 

Poslední den 1. pololetí (31. 1. 2008) měli zájemci z 8. a 9. tříd možnost vyzkoušet si Olympiádu z českého jazyka.

První polovina soutěže je zaměřena hlavně na různé chytáky a zamotané úkoly.

Ve druhé části je úkolem vymyslet libovolný slohový útvar na zadané téma. Pro letošní rok bylo zvoleno: „Tahle písnička se mi líbí“.

A jak to dopadlo?

1. místo: Tomáš Proschek

2. místo: Tomáš Procházka

3. místo: Ludmila Holejšovská

(všichni z 8. třídy)

4. místo Alžběta Novotná, 9. třída

Zúčastnění si zajímavě pohráli s naším národním jazykem. Vítěz postoupí do okresního kola, které se bude konat 18. března 2008 v Benešově.

(Tomáš Procházka, 8. třída)

 

K-Centrum

 

V pondělí 7. 1. 2008 přivítalo benešovské K-centrum další návštěvníky. Tentokrát jsme to byli my, žáci osmé třídy.

Přibližně v 7:45 jsme odjeli z Čechtic do Benešova. Po zdlouhavé cestě jsme konečně spatřili náš cíl.

Vedoucí centra, paní Hana Slámová, nás přivítala. Vyprávěla nám nejrůznější příběhy lidí, kteří si přišli do K-centra pro pomoc. Přitom jsme si zahráli i nějaké drobné hry. Paní vedoucí nám také objasnila, proč je nerozum brát drogy nebo kouřit. Po dlouhém výkladu, který jistě mnoho z nás odradil od drog a podobných špatností, jsme se odebrali do naší školy a byli jsme rádi, že jsme s něčím takovým nikdy nezačali.

Máte-li i vy nějaký problém, nebojte se požádat o pomoc tuto stanici. Kontakt na K-centrum je: 739 308 401, 603 478 707. Zaměstnanci K-centra vám určitě vždy ochotně poradí.

(Jakub Slunečko, 8. třída)

 

Vánoční řetěz

Několik týdnů před Vánocemi žáci šesté třídy vyhlásili soutěž o nejdelší ručně vyrobený řetěz. Vítězem soutěže se stane třída, která bude mít řetěz nejdelší i nejkvalitnější.

Snad každá třída vyráběla ve svém volném čase vánoční řetěz. Žáci rýsovali, stříhali a lepili a s radostí pozorovali, jak je řetěz stále delší. Výrobky, které vznikly, dosahovaly obřích rozměrů. Žákovská rada

měla spoustu práce, než vše zkontrolovala a přeměřila.

 

 

Vítězem letošní soutěže se stala 8. třída. Měla řetěz nejdelší i nejkvalitnější.

            Ze všech řetězů byl krásně vyzdoben vestibul školy.

 (Tomáš Procházka, 8. třída)

 

 

 

Vídeň

V pátek 14. 12. 2007 otevřela žákům od šesté do deváté třídy svou náruč předvánoční Vídeň. Pod vedením paní učitelky Sechovcové naše výprava odcestovala autobusem v 7:00 ráno. Nadšeni jsme nastoupili do autobusu s přáním vidět co nejdříve toto krásné město. Po dlouhé cestě jsme konečně spatřili mohutné budovy Vídně. Naše první zastávka směřovala do zámku Schönbrunn. Zde jsme procházeli zahradami tohoto krásného barokního zámku. Poté nás autobus odvezl do známé vídeňské klenotnice v Hofburgu. Zde jsme si prohlédli císařské a královské koruny, nádherná roucha, zlaté nádobí a vše, co ke správnému králi patřilo. Po prohlídce exponátů jsme dostali možnost zakoupit si suvenýry. Po odchodu naše cesta vedla do nejznámější stavby Vídně, do katedrály Stephansdom. Cestou jsme si prohlíželi nádhernou vánoční výzdobu města a zajímavé netradiční stavby. Katedrála nás uchvátila svou velikostí a výzdobou. Naše mysl už ale směřovala na bod výletu, na který se všichni těšili. Byl to vánoční trh zvaný Christkindlmarkt. Plni nadšení jsme se vrhli do nakupování. Bylo zde možno koupit takřka cokoli. Od sladkostí až po fotbalové suvenýry. Po nákupech už nás čekala cesta zpět. Plni zážitků z krásné Vídně jsme odjeli domů.

            I přes horší počasí se nám výlet velmi vydařil a doufáme, že se brzy do Vídně vrátíme.

(Jakub Slunečko, 8. třída)


 

 

Barevný týden

Modrá, bílá, černá, zelená a červená. Tak probíhal Barevný týden v ZŠ Čechtice v období od 17. 12. 2007 do 21. 12. 2007.

Žáci i učitelé měli být svým oblečením laděni do barvy dne. Členové žákovské rady hodnotili jednotlivé třídy. Za každou část oblečení zapisovali jeden bod. Žáci s nejvyšším počtem bodů obdrželi žolíky.

            A co to takový žolík je? Je to malá kartička, kterou může její držitel s vyučujícím vyměnit za špatnou známku nebo za nějaký prohřešek v určeném školním týdnu. Ten následoval hned po Vánocích.

Porota sčítala, násobila i dělila a výsledky jsme se dozvěděli téměř okamžitě.

Na 1. místě se umístila 9. B, 2. místo obsadila 2. B a 3. místo patřilo žákům z 1. a 8. třídy.

Většině žáků se barevný týden líbil a jistě se těší na jeho opakování příští rok.

(Daniel Korbel, Tomáš Proschek, 8. třída)

 

Divadelní klub

Ve čtvrtek 13. 12. 2007 se někteří žáci z naší školy zúčastnili představení Dobrý den, pane Guthe v divadle Oskara Nedbala v Táboře.

Jednu z hlavních rolí si zahrála Naďa Konvalinková, která se nám všem velice líbila. Stejně tak se nám líbilo i představení, které bylo poučné a velmi vtipné. Zahrnovalo i pohled do světa dospívajících.

Doufáme, že na podobnou akci ještě někdy pojedeme.

(Kateřina Jirásková, Monika Zrnová, 8. třída)

 

Podblanický slavík

Dne 12. prosince se konala pěvecká soutěž s názvem Podblanický slavík ve Vlašimi. Čechtickou školu reprezentovaly dvě žákyně. Byla to Vendulka Brzoňová ze 2. třídy a Lidka Holejšovská z 8. třídy.

A jak celá soutěž probíhala? Soutěžící byli rozděleni na dvě kategorie podle věku. V první kategorii vystoupila Vendulka Brzoňová s písní Princezna ze mlejna. V druhé kategorii zpívala píseň Spomal‘ od Pehy Lidka Holejšovská.

Vendulka získala cenu poroty za statečnost. Lidka se umístila na 3. místě. Oběma reprezentantkám gratulujeme a přejeme další úspěchy.

(Ludmila Holejšovská, 8. třída)

 

Soutěž mladý Démosthenés

            Vůbec poprvé se na naší škole objevila řečnická soutěž s názvem mladý Démosthenés. Tento muž představoval slavného athénského řečníka. My jsme se mohli do jeho role na okamžik vžít.

            Soutěž se konala 18. 12. 2007. Vše probíhalo bez přítomnosti diváků, aby se mohli soutěžící více soustředit.

Hlavním smyslem celé soutěže bylo pomoci rozvíjet komunikaci i vyjadřovací schopnosti žáků 2. stupně. Zúčastnilo se 7 žáků. V porotě zasedla paní učitelka Věra Svobodová, paní učitelka Zdeňka Vodná a paní ředitelka Lenka Proschková.    

Právě v dnešním světě je mluvené slovo nahrazováno moderní technikou, a proto je důležité se neustále zdokonalovat v našem tak bohatém mateřském jazyce.

Účastníci se umístili v tomto pořadí:

  1. místo – Alžběta Novotná, 9. třída
  2. místo – Natáliya Matiko a Tomáš Procházka, 8. třída
  3. místo – Lucie Staňková, 8. třída a Barbora Tulachová, 7. třída
  4. místo – Lenka Zemanová a Tereza Babická, 7. třída

Vítěz školního kola postupuje do kola regionálního v Praze.

Z této soutěže si účastníci odnesli opět nové zkušenosti. Například jak se vyhnout nervozitě a jak správně přednášet ústní projev.

            Všem zúčastněným i porotě děkujeme. Příští rok se budeme těšit zase.

(Alžběta Novotná, 9. B)


 

 

Zpívání v Kondraci

            V sobotu, 1. prosincový den, se členové pěveckého kroužku pod vedením paní učitelky Dagmar Žákové a Dany Vesecké zúčastnili vánočního jarmarku. Zde jsme zazpívali a zahráli připravené pásmo koled, které jsme pilně cvičili již od listopadu. Velké poděkování patří hudebníkům z Vlašimi, kteří nás doprovodili na basu a housle.

Čechtickou školu jsme nezastoupili pouze zpíváním, ale také stánkem na jarmarku. Zde prodávali dobrovolníci – žáci – výrobky které zhotovili naši spolužáci. Celé předvánoční odpoledne bylo moc hezké. Doufáme, že se všem posluchačům zpívání líbilo a alespoň trochu si připomněli předvánoční atmosféru.

(Ludmila Holejšovská, 8. třída)

 

Adventních věnce

            16. 11. 2007 se uskutečnila soutěž ve vázání věnců. Paní učitelka M. Pavlová s několika žákyněmi vyjely v 8:35 do Benešova do zemědělské školy.

            Po příjezdu se žákyně netrpělivě připravovaly na svých stanovištích. Po zahájení a uvítání paní ředitelkou začaly pracovat. Mohly pracovat buď ve skupinkách a nebo samostatně. Naši zástupci si vybrali práci ve skupinkách. Na své výrobky měli všichni necelé dvě hodiny. Po uběhnutí této doby se hodnotila práce a výrobek žáků. Za originalitu dostávali nejvíce bodů.

            Na 2. místě se umístily žákyně ze 6. ročníku:

Michaela Ptáčková, Lenka Vítová, Kateřina Marešová a Michaela Mojžíšová.

Blahopřejeme!

 (Lucie Staňková, 8. třída)

 

Čerti v naší škole

 Jako každý rok ani letos se u nás ve škole na Mikuláše a čerty nezapomnělo.

            Čerti – „deváťáci“ obcházeli tradičně třídu po třídě a strašili. Roli Mikuláše zastal pan učitel P. Burda a anděl paní učitelka E. Dvořáková. Hodným dětem dali bonbony a na zlobivé zbylo jen uhlí. Školní čerti navštívili i Mateřskou školku v Čechticích.

            Ani letos čerti nezklamali a svoji roli zahráli výborně. Postrašili, pobavili i obdarovali. Všichni doufáme, že příští rok budoucí žáci deváté třídy budou v tradici pokračovat.

(Tomáš Procházka, 8. třída)

 

Poslanecká sněmovna

                      Ve čtvrtek 4. 12. žáci osmé a deváté třídy spolu s paní učitelkou D. Žákovou, V. Svobodovou a J. Sekerovou odjeli autobusem do Prahy. Tam je již v Poslanecké sněmovně čekali poslanci, aby jim předvedli svou práci.

                      Velká budova všechny hned od začátku zaujala. Protože se poslanci sešli později, stačili si všichni budovu prohlédnout dobře ze všech stran. S poslanci si účastníci užili spoustu legrace. Když schůze začala, byla odhlasována půlhodinová přestávka. Nakonec žáci přece jenom alespoň něco viděli. Po přestávce, která skončila 10 minut po jejím oficiálním konci, vystoupilo několik poslanců se svým projevem. Pak následovalo hlasování.

                      Protože před budovou již čekala další škola, museli jsme sněmovnu po hodině opustit. Exkurze byla zakončena prohlídkou infocentra. Ani to nás však neodvrátilo od názoru, že práce poslanců není nijak náročná.

 

(Tomáš Procházka a Tomáš Proschek, 8. třída)

 

 

Divadelní klub

 

Dne 22. 10. 2007 se konala další akce Divadelního klubu ZŠ Čechtice. Byl to první výlet v novém školním roce 2007/2008.

A kam jsme jeli tentokrát? Zůstali jsme věrni pražskému Malému Vinohradskému divadlu, kde nám nabídli představení Kytice 1 a Kytice 2. I doprovod zůstal stejný – Věra Svobodová a Zdeňka Vodná. Vydali jsme se v 8:00 ráno od naší školy. Přes Benešov jsme mířili do Prahy, kde na nás čekalo naše představení. To začalo v 10:00 hodin v malém sále divadla. Herci si vybrali známé balady (například Zlatý kolovrat, Polednici, Poklad,…). Zhruba po dvou hodinách byl konec, rozloučili jsme se a zamířili po dálnici do
Mc Donaldu, kde jsme se najedli. S plnými „bříšky“ jsme usedli do autobusu a těšili se domů.

Výlet se povedl, protože bylo hezké počasí a herci hráli skvěle.

(Jakub Slunečko, 8. třída)

 

Co je morálka, co je právo?

 

Ve čtvrtek 18. října jsme se my, žáci 8. třídy a po nás i žáci 9. třídy, vydali do učebny přírodopisu. Zde na nás čekal velitel Městské policie Vlašim, aby si s námi popovídal o tom, co je morálka, co je protiprávní jednání a co je právo.

                Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí. Ve skupinách jsme si zkusili rozpoznávat zákony. Zjistili jsme, že práce policisty rozhodně není jednoduchá.

                Beseda se většině líbila a policejní velitel slíbil, že mezi nás ještě někdy přijde.

 

(Tomáš Procházka, 8. třída)

 

 

Jak se dělá divadlo

 

Ve středu 26. 9. 2007 zhlédli žáci 2. – 9. třídy kulturní pásmo „Jak se dělá divadlo“. Během představení se dozvěděli zajímavosti o vývoji divadla od starověkého Řecka až dodnes. Někteří z nás si dokonce vyzkoušeli svoje herecké schopnosti.

Většině se představení líbilo a těší se na další.

 

(Tomáš Procházka, 8. třída)

 

Soutěž v ovládání počítačů

 

Ve čtvrtek 1. 11. 2007 se někteří žáci naší školy vydali soutěžit v informatice na Obchodní akademii do Vlašimi.

                Účastníci byli provedeni celou školou a poté napsali test z oblasti Internetu a užívání počítačů. Nakonec si někteří vyzkoušeli zasoutěžit si i v psaní všemi deseti.

A jak si vedli?

 

Ovládání PC (celkem 68 soutěžících):

5. – 8. Marek Mojžíš

13. – 14. Tomáš Proschek a Martin Filip

18. – 20. Marek Ďurik

 

Psaní všemi deseti (celkem 54 soutěžících):

18. – 22. Tomáš Procházka

29. – 31. Marek Mojžíš

 

Chcete-li se o soutěži dozvědět více, nebo si ji chcete vyzkoušet, podívejte se na internetové stránky: http://www.vlasimoa.cz/soutez/.

 

(Tomáš Procházka, 8. třída)

 

Projektový den

 

                Dne 24. 10. 2007 proběhl v čechtické škole Projektový den. Téma celého dne se týkalo stromů –  sázení, vyhledávání zajímavostí.

                Každá třída měla časový rozpis, kdy a jaký strom jít zasadit. Na nás, 8. třídu, vyšel smrk. Vybrali jsme 3 zástupce, kteří sázeli. Ostatním byl po dvojicích přidělen vždy nějaký keř. Také jsme si za tento den vyzdobili třídu velkým jinanem dvoulaločným, který jsme namalovali na velkou čtvrtku. Na tu jsme umístili každý svou obálku, která slouží pro vzkazy, pochvaly atd.

                Tento nápad (ať už sázení stromu nebo jeho výroba) mě velice zaujal. Jsem ráda, že tento „náš strom“ máme. Vzkazy z něj mě zatím vždy velice potěšily.

 

(Ludmila Holešovská, 8. třída)

 

Výlet do Humpolce

 

                V pátek 9. 11. 2007 jsme spolu s paní ředitelkou L. Proschkovou, s paní učitelkou M. Pavlovou, panem učitelem J. Čandou a dalšími žáky ze školy zavítali do kraje Vysočina. Po třech hodinách vyučování a po chutném obědě jsme se vydali na cestu.

                Bez problému jsme těsně po poledni dorazili do Humpolce, kde jsme nejdříve navštívili Antropologické muzeum Dr. Aleše Hrdličky. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých věcí o vývoji člověka a poznali i bydlení dřívějších lidí. Po krásně stráveném čase v muzeu jsme se vydali do „HLINÍKária“. Opět příjemná paní průvodkyně nás seznámila s filmem „Marečku, podejte mi pero!“, na základě kterého „HLINÍKárium“ vzniklo. Viděli jsme hodně rekvizit z filmu, napsali jsme si malý testík, u kterého nechyběl tahák, a pro připomenutí daného filmu jsme měli možnost vidět několik úryvků. Ale nechybělo ani překvapení! Otevřeli jsme dveře vedle promítací místnosti a před námi se objevila papírová postava z filmu, pan Kroupa, který pravil: „Hujer, jděte si po svejch.“ Mnozí dveře otevřeli několikrát a s panem Kroupou se pro vzpomínku vyfotografovali. A abychom celý výlet nestrávili v Humpolci, zajeli jsme i do kláštera v Želivě, který jsme si se zaujetím prohlédli.

                Po příjemně prožitém odpoledním výletu jsme odjeli zpátky do Čechtic. Před námi už byl jen poslední úkol – seznámit ostatní spolužáky se svými zážitky.

 

(Magdalena Vilimovská, Aneta Davidová, 8. třída)

 

 

Nevidomý mezi námi

 

V úterý 13. 11. nás navštívil nevidomý pan Michal Simon z Olomouce. Postupně až do čtvrtka obcházel všechny třídy a vyprávěl o životě nevidomého.

                Přestože snad většina ví, jak je život nevidomého člověka obtížný, dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí. Pan Simon nám vyprávěl hodně o svém ne příliš veselém životě. Přesto však dokázal mluvit o všem vesele a zasmál se i velmi smutným příběhům.

Poté jsme viděli předměty, které pomáhají nevidomým. Kromě slepecké hole, která je samozřejmostí, jsme se seznámili s mluvícími hodinkami a mluvícím mobilním telefonem. Že speciální přístroj začne pípat, když zapomeneme rozsvícené světlo, neuhodl nikdo z nás (viz obrázek níže). Ani měřič bankovek nikdo nepoznal. I budík s ručičkami, které můžeme nahmatat, byl pro nás zvláštností.

                Když jsme si vyzkoušeli, jak vést slepého člověka a jak pracovat se slepeckou holí, zbývala již jen četba. Pan Simon nám bez problémů přečetl úryvek z knihy napsané slepeckým písmem.

                Besedu doplnil ještě několika svými oblíbenými písněmi. Přejeme panu Simonovi hodně úspěchů.

(Tomáš Procházka, 8. třída)

 

 

Turnaj v malé kopané

Dne 19. září 2007 se konal turnaj v malé kopané v Čechticích. Soupeři místních byli hráči z Dolních Kralovic, Načeradce a Košetic. Zápasy se odehrávaly na školním hřišti. Základní sestavu Čechtic tvořili: Martin Filip, Jakub Slunečko, Petr Košťál, Oleksandr Matiko, Patrik Toula a Vojtěch Nedbal. První zápas hrály Kralovice – Košetice a hra skončila 1:1. Na druhé straně hřiště se odehrával zápas Čechtice – Načeradec, který dopadl 0:0. Po zápase šli hráči do kabin, kde se mohli občerstvit chlebíčky a minerální vodou. Po občerstvení museli zástupci svého týmu jít zpět na hřiště, kde se konaly další zápasy: Čechtice – Košetice 4:2 a Dolní Kralovice – Načeradec 2:3, Načeradec – Košetice 4:2, Čechtice – Dolní Kralovice 1:2.

Vyhodnocení bylo následující:

1.        Načeradec (pohár a míč)

2.        Dolní Kralovice (míč a diplom)

3.        Čechtice (bonboniéra)

4.        Košetice (diplom)

Všichni se dobře bavili a těší se na příště. Děkujeme sponzorům (Fremis Čechtice, OÚ Čechtice, Zámek Čechtice, ZD Čechtice) za podporu našeho sportovního klání.                       

 (Oleksandr Matiko, 8. třída)

 

 

Jarmark


V neděli 16. září proběhl již tradiční jarmark, který byl pořádán v Křivsoudově. Mezi stánky byl i stánek ZŠ Čechtice pod vedením paní učitelky Miroslavy Pavlové. Zde žáci nabízeli na prodej výrobky z kroužku drátování a další žákovské práce.

Na jarmarku vystoupili zpěváci a mažoretky, nechybělo ani občerstvení a lavičky na posezení unavených návštěvníků.

Letošní jarmark se jako každý rok opravdu povedl.

 (Daniel Korbel, 8. třída)

 

Zahájení školního roku 2007/2008

3. září 2007 se po dvou měsících prázdnin sešli všichni ve škole, aby zahájili spolu s panem starostou Antonínem Šotolou a paní místostarostkou Marií Marhanovou školní rok 2007/2008.

Pro prvňáčky to bylo něco nového. Mají před sebou devět let docházení do školy. Ale ostatní už vědí, o co zde kráčí. ,,Deváťáci“ se už rozhodují, jakou si zvolí školu. Záleží jen na nich, jak spolu ten poslední rok prožijí a jaké budou jejich výsledky. Průběh celého roku zajišťuje paní ředitelka a vyučující. Letos se objevily dvě nové tváře – paní učitelka Šárka Lohrová (matemetika a chemie) a pan učitel Jan Čanda (přírodopis a zeměpis). Přejeme, aby se jim v čechtické škole líbilo.

Nesmíme zapomenout ani na ty, bez kterých by škola nemohla fungovat – paní kuchařky, uklízečky, vychovatelky, paní hospodářku a pana školníka.

Všem přejeme mnoho úspěchů po celý školní rok!

(Magdalena Vilimovská, 8. třída)

 

Škola hledá SuperStar

30. 5. 2007 jsme předčasně oslavili Den dětí, proto jsme se po první vyučovací hodině přemístili do sokolovny a zhlédli pohádku Princezna Lada, kterou připravil dramatický kroužek. Mnozí si ale pohádku „nevychutnalo“, jelikož byli nervózní, co bude poté. SuperStar! Do poroty byli pozváni: paní učitelka Dagmar Žáková, pan učitel ZUŠ Vlašim Luboš Průša, zvukař kapely Proměny Michael Novák a
zástupkyně 9. třídy Irena Kamarýtová a Veronika Ptáčková, která nahradila nemocnou Petru Blažkovou. Všichni zpěváci se snažili a vydali ze sebe maximální výkony. Ale kdo vyhrál? Za 1. stupeň Václava Brzoňová, 1. třída a ze 2. stupně Liduška Holešovská ze 7. třídy. Největší zásluhu má ale paní učitelka Dana Vesecká, která vše zorganizovala. Všem patří velký dík!

(Irena Kamarýtová, Veronika Ptáčková, 9. třída)
 

Výlet za celoroční zásluhy

V sobotu 16. 6. 2007 mohli žáci od 4. – 9. třídy získat za celoroční aktivitu ve škole odměnu, čímž byl výlet po Voticku a Jankovsku. Nejprve jsme navštívili rotundu v Libouni, kde jsme
zhlédli kostel románského původu a připomněli si, co je to rotunda. Poté jsme navštívili obec Ratměřice. Zde jsme viděli park se sekvojemi, odkud si žáci mohli odnést šišky na památku. V Jankově, kde byla naše další zastávka, jsme se věnovali slavné bitvě u Jankova po naučné stezce. Zastavili jsme se u památníku bitvy a mohyly. V městě Votice jsme mohli vidět
židovský hřbitov, o kterém jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí od místního pracovníka, a také jsme zhlédli křesťanský hřbitov, kde je umístěna nejpřesnější kopie Božího hrobu nejen u nás, ale i v celé Evropě. Po půl hodině cesty jsme dorazili do Vysokého Chlumce. Zde jsme zamířili do skanzenu a prohlédli si roubené chaloupky. Dále jsme se přesunuli do Albertových skal, kde byl krásný výhled na krajinu a řeku Vltavu. Náš výlet končil ve Vlašimi na
hvězdárně. Těšíme se na další výlet, který opět vymyslí paní ředitelka Lenka Proschková se svou zástupkyní Marií Málkovou.

(Michaela Ptáčková, Lenka Vítová, 5. B)


 

Sedmá třída ve Vlašimi

V pondělí 18. 6. 2007 jsme se my, žáci 7. třídy, zúčastnili výletu do Vlašimi. Vypravili jsme se linkovým autobusem v 7:45. Došli jsme do zámeckého parku, který jsme si prohlédli.
Navštívili jsme obrazárnu ve vlašimské bráně a Starý hrad. Poté jsme se přesunuli do Exodu, kde byla vyhodnocena soutěž o nejlepší logo tohoto domu. První tři místa obsadili Daniel Korbel, Tomáš Proschek a Monika Zrnová. Všichni obdrželi malou odměnu. Jako svačinu jsme měli naplánováno opékání špekáčků, ale bohužel nám počasí nevyšlo, a tak nás čekala náhradní svačina. Těšíme se, až se vydáme na příští výlet, ale ne už jako třída sedmá, ale jako osmáci...

(Daniel Korbel, 7. třída)

 

SuperStar

Dne 15. 5. 2007 se od 13:30 v ZŠ Čechtice uskutečnilo školní kolo pěvecké soutěže SuperStar. Soutěž byla rozdělena na 2 kategorie. První byla od 1. do 4. třídy a druhá od 5. do
9. třídy. Na začátku soutěže nám všichni zazpívali společnou píseň. Pro vlastní soutěž si každý soutěžící vybral libovolnou píseň, kterou před diváky zazpíval. Ti všem zatleskali a porota zpěv ohodnotila body. Soutěžící, kteří postoupili do dalšího kola, si připravili písně již s doprovodem. Zazpívali nám je
30. 5. 2007.

(Ludmila Holejšovská, 7. třída)

 

 

Beseda o loutkách

Dne 11. 5. 2007 se v tělocvičně naší školy konala beseda o loutkách. O minulosti i současnosti loutek vyprávěla paní Houdková. Ukázala nám loutky, které si sama vytvořila, seznámila nás s dělením loutek a říkala mnoho zkušeností a příběhů ze života. Na konci besedy jsme si mohli zakoupit materiál a loutky si sami doma vyrobit. Některé loutky a příběhy byly zajímavé, ale myslím si, že mohla paní Houdková zahrát divadlo i 6. a 7. třídě. Určitě by se nám také moc líbilo.

(Monika Zrnová, 7. třída)

 

Imax a divadlo

Ve čtvrtek 10. května se účastníci Divadelního klubu vydali do Prahy, aby zhlédli divadelní představení Malého Vinohradského divadla „Jak se dělá divadlo“. Šest herců předvedlo účastníkům svoje schopnosti a všichni přihlížející se hezkým kouskům zasmáli a zatleskali. Divadlem však den v Praze nekončil. Čekalo je ještě 3D kino Imax. V „Misi na Měsíc“ se všem z klubu představili kosmonauti ve skafandrech i tajemný Měsíc. Nakonec se účastníci vrátili domů se spoustou zážitků z divadla
i z Měsíce.

(Tomáš Procházka, 7. třída)

 

Dolnokralovické hraní

21. 5. 2007 se dramatický kroužek vypravil do Dolních Kralovic s pohádkou „Princezna Lada“. V 9:30 již plní nervozity očekávali opozdilé diváky a o čtvrt hodiny později se už začalo hrát. Role obsadili žáci od 3. do 7. třídy pod vedením paní vychovatelky Kubíkové. Na závěr divadelní hry je diváci odměnili potleskem, a tak princezny, kuchtíci, princové, král, chůva a ostatní odjížděli s příjemným zážitkem zpátky do čechtické školy. Všem hercům a paní vychovatelce Anně Kubíkové děkujeme. Velké poděkování patří i Marii Staňkové, která vytvořila nádherné kostýmy.

(Magdaléna Vilimovská, 7. třída)


 

 

Osmáci na exkurzi

Po dlouhém dohadování jsme se rozhodli, že se vydáme na výlet na Jatka Jeníkov. Ne, že nás někam doveze autobus, ale půjdeme pěšky. Některým se to moc nelíbilo, ale nakonec šli taky. Měli jsme štěstí, jelikož nám počasí přálo. Šli jsme přes Verpání lesem. Byla to výhoda, neboť na nás nedoléhaly žhavé paprsky slunce, a tak se lépe šlo. Když jsme dorazili na jatka, rozhodla se jen některá skupinka, že se podívá dovnitř. Prohlédli jsme si zaujatě skutečnou hlavu krávy, rozdělili jsme si špekáčky a šli je opékat k ohýnku na Valchu. Cestou jsme ale ještě hledali suché dříví. Po rozdělání ohně se hrnuli spolužáci na opékání. Když jsme vše snědli a jeden spolužák se ještě stačil vykoupat, vyrazili jsme „vysmát“í zpět do školy. Nikdo nepřišel k úrazu a vše dopadlo dobře.

(Kateřina Kosová, 8. třída)

 

Devítka na Jatkách“

V pátek 18. 5. 2007 jsme my, deváťáci, navštívili Jatka Jeníkov. Byl to slunečný a krásně strávený den. A jak proběhl? Ráno jsme se shromáždili před školou. Příjemnou procházkou jsme došli až na jatka, kde jsme byli seznámeni s provozem jatek. Ovšem ten, kdo si myslí, že to celé končí, se mýlí. Naše cesta pokračovala na Valchu, kde jsme si opekli špekáčky. Strávili jsme tam příjemné tři hodiny, během kterých jsme hráli fotbal nebo vybíjenou. Cestou přes Otročice jsme se vrátili zpět ke škole. Doma i ve škole jsme všem vylíčili naše dojmy a ti, kteří s námi nebyli, nám mohli jen závidět. 

(Iveta Vrbová, 9. třída)

Paragraf 11/55

 

V úterý 27. 3. 2007 se družstvo ZŠ Čechtice zúčastnilo oblastního kola soutěže Paragraf 11/55. Soutěžní družstvo 8. třídy se svými fanoušky odjelo ráno v 7:15 do benešovského divadla, kde se klání konalo. Prostředí zde bylo velmi příjemné a fanoušci byli skvělí. Ze začátku to pro naše družstvo vypadalo velmi nadějně, dokonce jsme v jednu chvíli skoro vyhrávali, ale poté jim na neštěstí spadla věž a s vítězstvím to vypadalo špatně. Při hádání věku se dalo nejvíce získat, ale i ztratit. Nakonec bylo rozhodnuto, že vyhrálo modré družstvo z Čerčan a naši červení byli čtvrtí. Na tvářích bylo vidět zklamání. Bohužel, s tím se musí v soutěži počítat. Poté jsme měli krátký


rozchod, kdy jsme si mohli něco koupit a občerstvit se. Nakonec jsme odjeli autobusem domů. Měli jsme radost, že nám všechno hezky vyšlo.

 

(Jakub Slunečko, 7. třída)

 

Výlet 5. A a 6. třídy

Dne 12. 4. jsme se vydali na výlet do Prahy. Nejdříve jsme navštívili kino IMAX. Zhlédli jsme podařený film o podmořském světě. Po filmu jsme měli hodinový rozchod a naše další cesta vedla do Národního muzea. Prohlídku jsme odstartovali návštěvou pravěku. V muzeu byly například drahé kameny, vycpaná zvířata a další. Zpáteční cesta trvala asi dvě hodiny. Výlet se všem moc líbil.

(Ondřej Lučan, 6. třída)

 

 

Výstava drátování

Ve dnech 27. března až 5. dubna proběhla na obecním úřadě výstava drátovaných výrobků žáků z páté třídy. Byly zde vystaveny drátované lahve, hrnky, kamínky, vajíčka a mnoho jiných drobných předmětů. Návštěvníci si mohli zakoupit velikonoční pohledy nakreslené dětmi v naší škole a tím přispěli na misijní dílo. Děkujeme všem, kterým není lhostejné, jak žijí děti v jiných zemích. Vybraná finanční částka činí 500 Kč a bude odeslána na misie.

(Michaela Mojžíšová, 5 třída)


 

 

Předvelikonoční návštěva v Klokánku

Již poněkolikáté jsme uspořádali akci na podporu dětí v pražském Klokánku. Rozhodli jsme se, že dětem zpříjemníme předvelikonoční dobu. Žáci naší školy přinesli vajíčka a drobné dárky, za které všem dětem a rodičům moc děkujeme. Na hřišti v areálu Klokánka jsme rozestavili několik stanovišť se soutěžemi i se zdobením vajíček. Za každou splněnou disciplínu dostaly děti žeton se sluníčkem a za vybojované žetonky si všechny děti mohly vybírat odměny. Byli jsme rádi, že jsme mohli udělat něco zábavného pro naše malé kamarády, kteří se na hřišti při plnění úkolů pěkně rozparádili. FOD KLOKÁNEK tentokrát navštívil Martin Veselý, Lenka Růžková, Ondřej Veselka, Pavel Filip, Kristýna Laloučková, Martin Šanda, Štěpán Mareš, Natálie Toulová, Eliška Veselá, Petra Pražáková, Aneta Děkanovská, Matyáš Vesecký, Lenka Mazaná, Renata Suchlová, Kateřina Hartmannová, Tomáš Orlický a Ludmila Holešovská. Všem moc děkujeme.

(Žáci ZŠ Čechtice)

 

S divadelním klubem v Praze

Ve středu 21. února měli příznivci DIVADELNÍHO KLUBU možnost navštívit nově zrekonstruované Hudební divadlo Karlín v Praze. Tentokrát jsme se mohli těšit na známý muzikál Noc na Karlštejně. Do Prahy jsme dorazili o něco dříve, tak jsme volný čas využili k procházce. V 11 hodin jsme už netrpělivě
očekávali začátek představení. Všichni si jistě připomněli známé písně, které se staly velkými hity. V hlavních rolích se nám představili zpěvačka Monika Absolonová nebo herec Václav Vydra. Divadelní podoba muzikálu nás nezklamala a všichni jsme si odnesli nový zážitek.

(Kristýna Šindelářová, 9. třída)

 

 

Byli jsme na horách

V únoru se již tradičně rozloučili někteří žáci 7., 8. a 9. třídy se školou. Odjeli v neděli 18. února na lyžařský výcvikový kurz do Podkrkonoší. I nadále škola zůstala věrná místu, a tak se žáci ubytovali v penzionu Duha. Nejdříve jsme se strachovali, jestli vůbec bude sníh, ale při příjezdu jsme se zaradovali. Viděli jsme, že se na sjezdovce lyžuje. Strávili jsme zde krásných sedm dní plných zábavy a lyžování. Pro nelyžaře to byl určitě ohromný pokrok a lyžaři si zlepšili svou jízdu. Nakonec se žáci se smutkem v očích rozloučili s pracovníky penzionu a HURÁ DOMŮ!!! Některým už se možná stýskalo.Těší se na další rok, kdy se v lednu 2008 na stejné místo vypravíme znovu.

(Jakub Slunečko, 7. třída)      

 

 

Planetárium a horolezecká stěna Mamut – výlet osmé a deváté třídy

 

Dne 7. 3. 2007 se vydala osmá a devátá třída do Prahy, kde je čekal program „Sedm divů světa“ v PLANETÁRIU v Praze. Setkali jsme se tam i se školou z Prahy, která dělala velký rozruch. Tím nám znepříjemnila celé dopoledne. Poté jsme se přesunuli do lezeckého centra, na které se všichni velmi těšili. Horolezecká
stěna byla pro všechny přímo jako stvořená
a vyčerpali jsme zde téměř všechny své síly. Všichni dokázali vylézt do výšky osmi  metrů, kde je samozřejmě jistili lanem. Příjemní lidé, kteří zde pracovali, nám dali nakonec slevu,
a tak jsme se vraceli spokojeně domů :-). Rádi si tento výlet zopakujeme.

 (Alžběta Novotná, 8. třída)

 

Paragraf 11/55

Soutěž Paragraf 11/55 se konala v tělocvičně ZŠ Čechtice 9. 3. 2007. Sešel se zde celý druhý stupeň naší školy. Soutěže se zúčastnilo šest družstev, každé družstvo mělo svoji barvu. Ti, kteří se nedostali mezi soutěžící, mohli celé páteční dopoledne, kdy se soutěž konala, fandit. Soutěž se pořádala proto, aby se žáci seznámili s důležitými zákony. Celé to zorganizovala paní učitelka V. Svobodová. Projekt obsluhoval pan učitel Burda a jeho pomocníkem byl Filip Bašta. Matyáš Vesecký a Jakub Zeman se starali o zvuk a soutěž uváděly Veronika Ptáčková a Petra Blažková. Myslím, že se soutěž všem velice líbila. Vítězné družstvo z 8. třídy (A. Novotná, K. Kosová, L. Macháčková, E. Vopěnková, M. Mojžíš) nás bude reprezentovat v oblastním kole v Benešově 27. 3. 2007.

(Barbora Tulachová, 6. třída)

      

 

Samé jedničky a vyznamenání v 1. pololetí 2006/2007

První pololetí je úspěšně za námi, někteří šli domů s pěkným pocitem a byli na své výsledky opravdu hrdí, naopak některým se domů neodcházelo jen tak snadno. My bychom chtěli úspěšným poblahopřát.

Samé jedničky si odnesli:

2. třída:

Děkanovská Tereza, Fialková Adéla, Follerová Kateřina, Hájková Monika, Horáková Denisa, Korbel Jan, Lohrová Barbora, Smítková Karolína, Starečková Tereza, Šanda Jakub, Štěpánková Barbora, Veselková Klára, Veselý Marek.

 

3. třída:

Borek Adam, Dvořák Ondřej, Fialková Barbora, Kořínková Nikola, Nenáhlo Jiří, Paťha Vojtěch, Vesecký Lukáš.

 

4. třída:

Černota Michal, Hanák Adam, Hejhalová Hana, Procházková Zuzana, Šanda Martin, Urbánková Michaela, Veselka Ondřej.

 

A doma se s vyznamenáním také pochlubili:


 

5. A:

Děkanovská Aneta, Malina Ladislav, Martínková Veronika, Mojžíšová Michaela, Nebřenský Jaroslav, Nováková Petra, Pražáková Petra, Růžková Kamila, Sedmík Igor, Vesecký Matyáš, Vlachová Štěpánka, Zeman Jakub.

 

5. B:

Čechová Stanislava, Kletečková Michaela, Lebeda Filip, Marešová Kateřina, Ptáčková Michaela, Svoboda Zdeněk, Vítová Lenka.

 

6. třída:

Filipová Iveta, Kapek Štěpán, Lučan Ondřej, Mazaná Lenka, Růžková Dagmar, Turková Kateřina, Vošická Monika.

 

7. třída:

Holejšovská Ludmila, Procházka Tomáš, Proschek Tomáš, Slunečko Jakub, Toula Patrik, Vilimovská Magda.

 

8. třída:

Čech Zdeněk, Kosová Kateřina,  Macháčková Lenka, Malinová Martina, Mojžíš Marek, Novotná Alžběta, Smítková Pavlína, Šindelář Jiří, Vopěnková Eliška.

 

9. třída:

Blažková Petra, Kamarýtová Irena, Košťálová Lucie, Matiko Erika, Ptáčková
Veronika, Šindelářová Kristýna, Urbánková Martina.

 

Pochvalu ředitelky školy získaly:

Peroutková Štěpánka, Matiko Erika, Košťálová Lucie, Blažková Petra, Šindelářová Kristýna, Ptáčková Veronika, Kamarýtová Irena

Pochvalu třídních učitelů získaly:

Alžběta Novotná, Eliška Vopěnková, Lenka Vítová, Stanislava Čechová (již v 1. čtvrtletí)          .


 

 

Poděkování dětem základní školy od Farní charity ve Vlašimi

Česká katolická charita letos opět organizovala Tříkrálovou sbírku určenou na sociální a charitativní pomoc lidem u nás i v cizině. Sbírka se uskutečnila ve Vlašimi a okolí. Za pomoci dětí a studentů se vykoledovalo 295 369 Kč. A kdo se zúčastnil z naší školy?

 

Poděkování a pochvalu si určitě zaslouží:

Kristýna Laloučková, Martina Bartošová, Jakub Slunečko, Veronika Martínková, Barbora Martínková, Jiří Holejšovský, Martin Filip, Kateřina Follerová, Monika Hájková, Zdeněk Kubík, Lukáš Kubík, Vojtěch Paťha, Jan Korbel, Andrea Korbelová, Michaela Oulická, Tomáš Oulický, Václav Kehar, Kateřina Keharová, Jan Vít, Lenka Vítová, Kamila Růžková, Martin Veselý, Magda Vilimovská, Martina Malinová, Ladislav Malina, Tomáš Marhan, Michaela Mojžíšová, Štěpánka Vlachová, Michaela Ptáčková, Kateřina Kosová, Miloš Kos, Jiří Kozel, Tereza Veselá, Vendula Vlachová, Veronika Kuklíková, Alžběta Novotná.

 (Irena Kamarýtová, 9. třída)

 

Zápis prvňáčků

Dne 23. 1. 2007 se uskutečnil zápis budoucích prvňáčků. Děti prokazovaly znalosti mnoha věcí – geometrické tvary, zavazování tkaniček, číslice, ale také házení míčku… Pomáhala děvčata ze sedmé třídy S. Tomanová, T. Jančová, ze  druhé třídy T. Děkanovská a z páté A. Děkanovská v maskách klaunů. Všem moc děkujeme.

(Štěpánka Peroutková, 9. třída) 

 

Matematická olympiáda

Někteří žáci od páté do deváté třídy se zúčastnili, nebo zúčastní matematické olympiády. Naše škola zatím zná výsledky páté a deváté třídy. Z páté třídy si nejlépe vedla Stanislava Čechová, která se
umístila na 9. místě, dále Jaroslav Nebřenský, Igor Sedmík a Lenka Vítová. Z deváté třídy soutěžily Irena Kamarýtová a Veronika Ptáčková. Všem děkujeme a gratulujeme.

(Štěpánka Peroutková, 9. třída)

Pomozte dětem z FOD Klokánek

Na světě je plno dětí, které mají maminku i tatínka a jsou šťastné. Naopak jsou tu i děti, které rodiče nemají a i přesto jsou také veselé. My se snažíme pomáhat, posíláme jim věci, které nenosíme, hračky, s kterými si už nehrajeme. Ale není nás tolik, aby každý malý človíček měl to, co my jsme měli.
A proto vás za všechny prosíme: POMOZTE NÁM I VY!!! Je přece krásné koukat se do těch malých dětských tvářiček, ve kterých se zračí štěstí. Své dary můžete nosit do vestibulu školy, každého tím jistě potěšíte.

(Irena Kamarýtová, 9. třída)

 

Testování CERMAT

Ve čtvrtek 1. 2. 2007 čekalo naše deváťáky testování SCIO. Tento test psali všechny deváté třídy v ČR a to ve třech okruzích: ČJ, M, všeobecné studijní předpoklady. Na závěr vyplnili i žákovský dotazník. Do školy přijdou výsledky, jak dopadli v okrese, kraji, ale i ČR. Pro některé to budou výsledky důležité, jelikož je budou přikládat k přihlášce na SŠ.

(Veronika Ptáčková, 9. třída)

Soutěž v anglickém jazyce

Ve středu 14. 2. 2007 proběhlo školní kolo soutěže v anglickém jazyce. Bylo rozděleno na dvě kategorie. V první kategorii zvítězil Tomáš Procházka (7. třída) a v druhé Štěpánka
Peroutková (9. třída), která se zúčastnila i okresního kola dne 20. 2. 2007 v Benešově. Gratulujeme vítězům a všem děkujeme za účast.

(Štěpánka Peroutková, 9. třída)
 

Soutěž v německém jazyce

Ve středu 14. 2. 2007 se sourozenci Jakub (7. třída) a Vladislav (9. třída) Slunečkovi zúčastnili okresní soutěže v konverzaci německého jazyka na Obchodní akademii ve Vlašimi. Jakub se umístil na
1. místě a Vláďa na 3. místě. Oba soutěžili za svou kategorii. Gratulujeme jim a děkujeme za účast.

(Štěpánka Peroutková, 9. třída)

 

 

Charitativní akce

Od začátku školního roku dívky z deváté třídy (Irena Kamarýtová, Erika Matiko, Veronika Filipová, Štěpánka Peroutková) provádějí charitativní sbírku na pomoc dětem z dětských domovů. Tato akce bude probíhat do konce školního roku mimo prázdniny a víkendy, kdy je škola uzavřena. Věci (například hračky, oblečení) můžete posílat po svých dětech, vnoučcích, nebo jej osobně zanést do budovy ZŠ Čechtice. Děkujeme za Vaši pomoc.

 

Barevný týden

Stalo se již tradicí, že každý rok před svátky vánočními se u nás ve škole koná barevný týden. Co to vlastně znamená? Celá škola má každý den určenou barvu – zelenou, oranžovou, černou, červenou a bílou. Žáci i vyučující se oblékají podle těchto barev. Ti, kteří dodrželi pravidla barevného týdne, dostali žolíky. Žolíkem je možné si vymazat špatnou známku v určitém předmětu. Žákům se tento nápad jako každý rok velmi líbil.

(Michal Pražák, 8. tř.)

 


 

Čerti deváťáci

Vraťme se do loňského roku 2006 a to konkrétně do 5. 12., kdy chodili čerti. I my jsme v této tradici pokračovali. Mikuláše ztvárnil Miloš Kos a anděla Irena Kamarýtová, zbytek třídy se převlékl za čerty a čertice. Nad vším dohlížel třídní učitel Zdeněk Kuklík. Měli jsme připravený zajímavý program. Kdo si s námi zazpíval, dostal od anděla a Mikuláše nějakou odměnu. Některé hříšníky jsme odnesli do pekla.

(Petra Blažková a Veronika Ptáčková, 9. tř.)

 

Poslední akce před koncem minulého roku

Naše škola před vánočními prázdninami vyhlásili soutěž Maskot třídy. Maskot nemusel být pouze jeden člověk, ale mohlo jich být i více. Každá třída se musela rozhodnout, kdo bude maskot a hlavně jak bude vypadat. Každý maskot mohl mít i svého komentátora, ale v nějaké třídě se maskot popisoval i sám. Vyhlašování probíhalo v tělocvičně 22. 12. Vše hodnotila naše učitelská porota. Myslíme si, že se každému maskoti líbili a jsme moc rádi, že se zlepšily vztahy žáků, protože to měla být kolektivní práce.

 

(Eliška Vopěnková, 8. tř., Petra Blažková, 9. tř.)

 

 

Divadelní klub

1. prosince někteří žáci z naší školy odjeli do Divadla Oskara Nedbala v Táboře. Zde zhlédli divadelní představení 20 000 mil pod mořem podle románu J. Verna. Spisovatel popisuje ponorku, která v té době, když byla tato kniha psána, neexistovala. Dále se zde diváci dozvěděli o kapitánu Nemovi a spoustě  hrdinů, kteří objevovali záhadu této ponorky. Herci divadla příběh velice hezky zpracovali a myslím, že se většině čechtického publika líbil. Tato akce Divadelního klubu, organizována paní učitelkou Vodnou a Svobodovou, se vydařila. V lednu se bude návštěva divadelního představení
opakovat. Tentokrát se pojede do Prahy.

(Tomáš Procházka, 7. třída)

 


 

Děti pomáhají dětem

Akce proběhla v týdnu od 11. do 15. prosince 2006 v rámci Týdne otevřených dveří v ZŠ Čechtice. V přízemí školy jste si mohli zakoupit vánoční pohlednice, stolní kalendáře a různé věci, které vytvořily děti z naší školy. Účelem bylo vybrat co nejvíce peněz. Celkový výtěžek 2 982,50 Kč byl v úterý 19. 12. 2006 zaslán Papežskému misijnímu dílu dětí, které tyto peníze spravedlivě rozdělí mezi ty nejpotřebnější. Děkujeme všem, kteří pomohli.

(Michaela Ptáčková, Lenka Vítová, 5. B)

 

Dům na půli cesty

V pondělí 11. 12. 2006 se sedmáci ze Základní školy Čechtice zúčastnili exkurze do
vlašimského Domu na půli cesty. Se zdejší ředitelkou Danou Lučanovou si objasnili, co tento název znamená. Je to dům, ve kterém se mohou ubytovat mladí lidé, kteří nemají kam jít a nemají svůj domov. Je to jejich záchrana. Poté se žáci přesunuli k další akci. Ta byla pro seniory v domově důchodců – zdobení perníčků. Všichni dostali potřebné věci, se kterými těch několik mís ozdobili během chviličky. Po posledním pekáči a ochutnávce jsme se rozloučili s paní ředitelkou. Už se těšíme na další setkání v rámci projektu ,, Dívám se a nejsem lhostejný “.

(Tomáš Proschek, 7. třída)


 

Literaturou skrz naskrz

V květnu minulého školního roku vyhlásila 8. třída soutěž ,, Literaturou skrz naskrz “. Do této soutěže se mohli přihlásit děti z MŠ až po 9. třídu ZŠ. Celkem se zúčastnilo 38 soutěžících. Nejvíce prací bylo vytvořeno v  prvních třídách. Zde jsme obdrželi příspěvky od 17 žáků. Děti měly za úkol vymyslet básničku, popsat či nakreslit literární postavu, vytvořit pohádku, povídku… Po ukončení soutěže jsme jejich díla vyhodnotili a vítěze odměnili. Na prvním místě se umístil Denis Pech (2. třída), druhý byl Roman Ptáček (3. třída), třetí Eliška Pitráková (3. třída), na čtvrtém místě Pavla Koubíková a na pátém Alžběta Novotná (8. třída). Také velké poděkování patří nejmladším účastníkům, sourozencům Martinovi a Jakubovi Hynovým, kteří se jako jediní zúčastnili z MŠ. Za nejrozsáhlejší dílo bylo uděleno mimořádné ocenění Alžbětě Novotné z 8. třídy. Vystavené práce si můžete prohlédnout v Obecní knihovně v Čechticích.

( Martin Tulach, František Borek, 8. třída)

 

Sedmáci na exkurzi

V září tohoto roku proběhla za dveřmi sedmé třídy několikadenní diskuse o trase podzimní exkurze. Tentokrát se sedmáci rozhodli, že se nepojede nikam daleko. Hromadně zatoužili poznat okolí. Zvolili si následující trasu. Pěšky po silnici do Jeníkova, prohlídka jatek, pochod na Jizbici a zpět do Čechtic. Nebyli by to sedmáci, aby nevymysleli nějaké zpestření. Sotva dorazili do rekreačního centra v Jizbici, vyndali na jatkách zakoupené špekáčky a opékali je na ohništi. Po dobrém jídle si všichni naordinovali sportovní relaxaci. Nakonec utvořili skupinu a hurá domů! Kam asi vyrazí sedmá třída na jaře? Zkuste hádat!

(Tomáš Proschek, 7. třída)

 

Zámecký park Vlašim

19. října byli dobrovolníci na exkurzi v zámeckém parku ve Vlašimi. Paní ředitelka a pan učitel
 Kubala, kteří tuto exkurzi vymysleli, jeli s námi. V parku jsme se od pana učitele dověděli mnoho zajímavých informací o stromech a keřích, které tam rostou. Navštívili jsme také Čínský pavilon, ale byl bohužel v rekonstrukci. Naštěstí byla nedaleko řeka Blanice, ke které jsme došli. Tam naše exkurze skončila. Každému bych doporučil, aby se do zámeckého parku vydal, protože je zde mnoho zajímavých věcí. Můžeme zde navštívit bránu, kde má ateliér vlašimský malíř Stanislav Příhoda. Chloubou parku je Čínský pavilon a také Starý hrad, kde se můžeme podívat do věže. Odsud je krásný výhled po celém parku. Tento park bych doporučil
každému alespoň jednou navštívit.

(Vojtěch Mareš, 8. třída)

 

Olympiáda v počítačích

V úterý 31. 10. 2006 se někteří z nás zúčastnili Olympiády v PC na Obchodní akademii ve Vlašimi. Měli jsme domluvenou i prohlídku této střední školy. Většině z nás by to mohlo i pomoci pro výběr našeho budoucího povolání. Soutěžili: Vojtěch Dvořák, Martin Filip, Petr Košťál, Marek Mojžíš, Vojtěch Nedbal, Jiří Šindelář (8. třída), Filip Bašta, Irena Kamarýtová, Štěpánka Peroutková, Veronika Ptáčková a Iveta Vrbová (9. třída). A jak jsme dopadli? Nejlépe si vedl Petr Košťál, který se umístil na 8. místě, poté Filip Bašta na 10. příčce. Ale i ostatní neudělali ostudu. Všem děkujeme za reprezentaci a paní ředitelce Lence Proschkové a panu učiteli Petru Burdovi za přípravu soutěžících.

(Veronika Ptáčková, 9. třída)

 

Pokračování u soudu

Ve středu 25. 10. 2006 se zájemci 8. a 9. třídy s paní učitelkami Marií Málkovou a Věrou Svobodovou zúčastnili druhé části – pokračování – soudního jednání v Benešově. Většina viděla i první část, ale pro jistotu nám paní soudkyně pečlivě zopakovala zjištěná fakta. Týkala se šikanování bezdomovce, o kterém jsme Vás již informovali. Žáci se opět mnoho dozvěděli a naučili z oblasti občanské výchovy – soudní moc. Rozsudek byl po mnohé překvapením. Obžalovaní dostali podmíněný trest pět let. Pokud něco provedou, odsoudí je na 3 roky do vazby. Snad si někteří z nás z této exkurze odnesli i ponaučení.

(Veronika Ptáčková, 9. třída)

 

Terezín

Ve čtvrtek 9. 11. 2006 se 9. třída a zástupci 7. třídy vydali na pracovní seminář do Terezína. Tato akce byla podporována o Evropskou unií. Program se jmenoval „Aby děti věděly…“ a byl zaměřen na lidská práva. Díky tomuto projektu si mnozí z nás uvědomili, jak v minulosti byla práva porušována. Mimo jiné jsme se dozvěděli, jak to zde probíhalo v době nacismu, kdy tu fungoval koncentrační tábor. Poslechli jsme si i rozhovory lidí, kteří zde pobývali jako malé děti a osobně jsme se setkali s německou občankou, která nám vyprávěla svůj životní příběh. Byl velice poučný a zajímavý. Snad všechny tyto poznatky žáci použijí při hodinách dějepisu a občanské výchovy.

(Veronika Ptáčková, 9. třída)

 

Turnaj v kopané

Ve čtvrtek 9. 11. 2006 proběhla ještě jedna akce – turnaj v kopané, který se odehrával v Benešově. Soutěžili: Patrik Toula (7. třída), Martina Filip (8. třída), Bohdan Bryč, Miloš Kos, Jiří Kozel, David Turek (9. třída). Vše měl na starosti pan učitel Zdeněk Kuklík, který se s nimi na tuto soutěž vypravil. Naši fotbalisté bojovali, ale nestačilo to na první místa. Snad se jim příště bude dařit lépe!

(Veronika Ptáčková, 9. třída)

 

 

Taneční očima Jakuba

Začátkem roku se začalo mluvit o tanečních. Kdo chtěl, mohl se přihlásit, ale týkalo se to jen osmé a deváté třídy. Přihlásilo se nás asi čtyřicet. Spolu s panem Maršálkem jsme se sešli v tělocvičně a domluvili se, že taneční kurz bude každý čtvrtek od 15:30. Do tanečního kurzu chodíme tedy pravidelně a učíme se americké tance, latinskoamerické tance, ale také jsme se učili český tanec polku. Tančíme tance jako jsou walz, džajv, polka, čtverylka, ale největší problém nám dělala zuzana. Tento tanec jsme si hodně dlouho cvičili, a nakonec nás to pan Maršálek i přes mnohé naše nedostatky naučil. Jako správní elegáni máme i společnou fotografii.

Máme už jen jednu lekci, abychom si tance zopakovali a pořádně nacvičili, protože už rodiče, babičky, příbuzní a známí dostali pozvánky na závěrečnou prodlouženou. Přibližuje se 30. listopad. Na této hodině kurzu budeme tančit s rodiči, učiteli, známými, ať jsou mladí nebo staří. Někteří žáci se na poslední hodinu těší, ale někteří mají obavy.

Taneční uběhlo jako voda a my už jsme se stali zkušenými tanečníky.

(Jakub Hejhal, 8. třída)

 

Osmáci u soudu

V pondělí 2. 10. 2006 se 8. třída vydala na exkurzi do Benešova. Cílem bylo soudní řízení, na které nás pozvala paní soudkyně. Odjížděli jsme v 11:30 od školy. Před soudním řízením si na nás paní soudkyně udělala čas a řekla nám velice zajímavé informace, které se týkaly soudní síně, poroty i průběhu soudního řízení. Projednávala se šikana a ublížení na zdraví. Rozsudek nebyl vynesen, řízení bylo odloženo na 25. 10. 2006. Mnozí z nás budou opět přítomni v soudní síni a budou sledovat vynesení rozsudku. Předsedkyně soudu nám slíbila i besedu o trestné činnosti mládeže a rozbor zhlédnutého řízení.

(Martina Malinová a Martina Babáková, 8. třída)

 

 

Hrátky s Asíkem a Batem

První stupen navštívili žabák Bat a ježek Asík. Ze třídy jsme se přesunuli do tělocvičny. Zde jsme dostali kartičky se svými jmény. Vyprávěli jsme si o tom, kam patří vybité baterie. Plnili jsme různé úkoly. Pracovali jsme ve dvojicích. Za práci jsme byli ohodnoceni. První úkol byl vybírání knoflíkových baterií. Další disciplínou bylo vozit kolečko s bateriemi. Za odměnu jsme dostali sladkosti.

(Stanislava Čechová a Michaela Ptáčková, 5. B)

 


 

 
 

Preventivní protidrogový hudební program BARIÉRY

Slovo bariéra znamená překážka. Touto překážkou v životě každého z nás může být droga, ať už jakákoliv. A právě o drogách byl tento připravený program pro druhý stupeň Základní školy v Čechticích dne 26. 9. 2006. Kdo ho vytvořil? Duo Honza a Tomáš z Českých Budějovic (sdružení Harmonia Mundi). Hovořili o nebezpečí návykových látek a jejich vlivu na život člověka. Vše doplnili rockovou hudbou s vlastním textem. V dnešní době mnoho mladých lidí řeší právě tyto problémy. Program se žákům líbil a mnozí se těší na podobnou akci.

(Alžběta Novotná, 8. třída)

 

Předtaneční

Zájemci 8. a 9. třídy se mohli na konci loňského školního roku přihlásit do předtanečních. V září jsme absolvovali již první hodinu. Celkem bude deset lekcí. Vyučuje je pan Maršálek. Cílem tohoto kurzu je ovládání společenských tanců jako je blues, waltz, ale i polka a valčík. Tato akce bude zakončena 30. 11., kdy proběhne závěrečné předtaneční. Budou srdečně pozváni rodiče, příbuzní a učitelé, aby se podívali, co jsme se všechno naučili!

 (Veronika Ptáčková, 9. třída)

Foto najdete zde.

Redakce v tomto školním roce

Loňská šéfredaktorka Tereza Vopěnková již působí na gymnáziu, a tak jsme museli zvolit nové vedení. A kdo to tedy bude všechno řídit? Šéfredaktorky Petra Blažková, Lucie Košťálová, Veronika Ptáčková, Kristýna Šindelářová a hlavní grafička Štěpánka Peroutková. Všechna děvčata jsou z 9. třídy. Informovat Vás budou žáci 5. – 9. třídy. Doufáme, že se Vám budou naše články líbit a dovíte se zajímavé novinky ze školy!

(Štěpánka Peroutková a Veronika Ptáčková, 9. třída)


 
 

Blíží se konec školního roku a začnou prázdniny. I školní redakce, která Vás celý rok zásobovala novinkami z naší školy, si potřebuje odpočinout. Po prázdninách se i nadále budete setkávat téměř se stejnou partou z redakce, ale objeví se i nováčci. Těšte se na další vlnu informací ze školního prostředí. Chtěli bychom poděkovat všem členům redakce z 9. třídy, hlavně šéfredaktorce Tereze Vopěnkové a grafikovi Petru Proschkovi, kteří nás celý rok kontrolovali a užitečně radili. Do života jim přejeme hodně štěstí!

(Petra Blažková, Lucie Košťálová, Veronika Ptáčková, Kristýna Šindelářová, 8. třída)

 

O Popelce

Dramatický kroužek pod vedením paní vychovatelky Anny Kubíkové si připravil pohádku O Popelce. Vystoupil v sokolovně 1. 6. 2006 na Mezinárodní den dětí.  Macechu si zahrála Lucie Staňková, Popelku Natálie Matiko, prince Magdaléna Vilimovská (6. tř.), otce Ondřej Lučan, Doru Lenk